rap vokal kaydı

Rap Vokal Kaydı Nasıl Yapılır? Yükselen Trendi Yakala

Sercan

Rap Vokal Kaydı Müzik Dağıtım Platformlarının Trendi Nasıl Yapılır?

Rap vokal kaydı ile rap bir şarkı nasıl yapılır ve trend olan rap müziğin Müzik dağıtım platformlarında nasıl yükselir sorularının cevaplarını bu içeriğimizde bulabilirsiniz. Günümüzde dijital müzik dağıtım kanallarının büyük bir kısmında pek çok rap müzik listesi yer almaktadır. Dijital dağıtım alanında popüler bir tür olan rap müzik, gelişen teknoloji ile birlikte olumlu yönde evrilmeyi de başarmıştır.

Her ne kadar başlarda Amerika kültürüne ait bir tür olarak kabul görse de rap müziğin ülkemizde de önemli temsilcileri bulunmaktadır. Öyle ki seksenler döneminde başlayan rap müzik fırtınası, günümüzde ivme kazanarak devam etmektedir. Müzik dağıtım platformları da rap müzik sanatçılarına yönelik çalma listeleri ve çok çeşitli fırsatlar sunmaktadır.

Müzik Dağıtım Platformlarında Rap Müzik ve Rap Vokal Kaydı

Dijital dağıtım platformlarında rap müzik ile alakalı etkinliklere ya da alt türlere de dayanarak oluşturulan çalma listelerine yer verilmektedir. Rap müziğin günümüzde daha da popüler hale gelmesi dijital müzik dağıtım platformlarına da yansımıştır. Öyle ki rap müzik, Türkiye sınırları içinde de büyük değer kazanmayı başarmıştır.

Dijital dağıtım platformlarında rap türündeki eserler ile yer almak için kayıt yaparken dikkat etmeniz gereken detaylar bulunuyor. Müzik dağıtım platformları, rap müzik alanında oluşturdukları listelerde profesyonel işlere yer vermektedir. Dolayısıyla dijital dağıtım platformları için rap vokal kaydı yaparken bazı teknik ekipmanlarınızın da olmasına özen göstermeniz gerekecektir.

Rap Vokal Kaydı Müzik Dağıtım Platformları İçin Rap Nasıl Yapılır?

Dijital müzik dağıtım platformları için rap vokal kaydı yapmak adına atmanız gereken bazı detaylı adımlar bulunuyor. Özellikle de rap müziğin vokal odaklı bir tür olduğu düşünüldüğünde kaliteli volak kaydına özen gösterilmesi mecburidir. Dijital dağıtım platformlarında yer alabilmek adına da vokal kaydını güçlü tutmak önemlidir.

İşte, müzik dağıtım platformlarında fırtınalar estirmek için rap vokal kaydı yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

1-     Vokal Faktörü

Müzik dağıtım platformları için rap vokal kaydı yaparken öncelikle bu alanda profesyonelleşmiş vokaller ile çalışılması gerekmektedir. Dijital dağıtım kanalları vasıtası ile müziğin dillere dolanması adına başarılı bir rap vokale fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanda uzmanlaşmış olan kişilerce kaydedilen vokaller dijital müzik dağıtım platformlarındaki listeleri sallayacaktır.

Dijital dağıtım platformlarında başarılı bir rap vokalle yer almak için bu alanda uzman olan kişiler ile çalışmaya özen göstermelisiniz. Eğer rap vokali siz yapacaksınız o zaman ses egzersizlerine dikkat etmeli ve hazır olduğunuz vakit kayıt almaya başlamalısınız.

2-     Mikrofon Faktörü

Müzik dağıtım kanalları için kaliteli rap vokal kaydı almak adına mikrofon tercihinde bulunurken dikkat edilmesi elzemdir. Dijital dağıtım platformlarında yer alan kayıtların her biri mutlaka kaliteli bir mikrofon sistemi ile kaydedilmelidir. Dijital müzik dağıtım platformları için uygun olan mikrofon tavsiyelerinden bazıları ise şunlardır:

Dijital dağıtım platformları için rap vokal kaydı yaparken bu üç mikrofondan birini tercih edebilirsiniz. Fiyat performans açısından da tatmin edici olan bu mikrofon sistemleri, müzik dağıtım platformları için oldukça uygundur.

Müzik Dağıtım Platformları İçin Kayıt Yaparken Dikkat Edilecekler

Dijital müzik dağıtım platformları için rap vokal kaydı yaparken ekstra özen gösterilmesi gereken başlıca hususlar da mevcuttur. İşte, dijital dağıtım platformları için vokal kaydını yaparken atılması gereken profesyonel adımlar:

 • Dijital dağıtım platformlarına yönelik rap vokal kaydında mikrofonun bulunduğu alanın önemi oldukça büyüktür. Aynı zamanda sesin daha kaliteli çıkması için pop filtre kullanmayı da denemeniz önerilmektedir. Pop filtrenin de mikrofona yaklaşık 5-6 cm uzaklıkta olması önemlidir.
 • Dijital müzik dağıtım platformları için vokal kaydı yaparken vokalin de mikrofona olan uzaklığı önem teşkil eder. Dijital dağıtım platformlarına yönelik kaliteli bir kayıt için vokal ile mikrofon arasında da 5 cm kadar uzaklık olması gerekmektedir.
 • Müzik dağıtım platformlarında yayınlanacak olan rap vokal kaydını alırken asla tek bir kayıt ile yetinmemek gerekiyor. Dijital dağıtım platformları için yaptığınız kayıtları birden fazla tutarak en iyilerini seçmeniz öneriliyor.
 • Müzik dağıtım platformları için hazırlanan rap vokal kayıtları için bas frekanslarına da özen göstermek gerekmektedir. Bunun için de Hi – pass olarak adlandırılan bas filtrelerinden yardım alınabilir. Bu sayede müzik dağıtım platformlarında yayınlanacak olan vokal kayıtlarının daha anlaşılır ve kaliteli olması sağlanır.

Oluşturduğunuz rap müzik ürünlerinin müzik dağıtım hizmeti için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  Netd müzik yayınlama ücreti var mı? Netd müzik şarkı yayınlama nasıl yapılır?

  netd müzik yayınlama ücreti? Netd Müzik yayınlama nasıl yapılır? Netd müzik yayınlatma? Netd müzik yayınlama ücreti var mı? Netd müzik…

  Okumaya devam et
  spotify müzik ekleme

  Spotify ’dan Sanatçılara Destek! Destek Hakkında Bilgiler

  Spotify ’dan Müzik Dağıtım için Sanatçılara Destek! Ülkemizde ve dünyada müzik dağıtım platformu denildiğinde akla ilk olarak Spotify’ın gelmesi oldukça…

  Okumaya devam et
  Muud Müzik Dağıtımı

  Muud Müzik Dağıtım Platformu Nedir?

  Muud Müzik Dağıtım Platformu Nedir? Avantajları ve Özellikleri Müzik dağıtım platformları arasında son dönemin parlayan yıldızı olan Muud, Türk Telekom…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up