Müzik yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Müzik Dağıtım

MÜZİK YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Bazı insanlar için müzik yapmak, belirli teorik kurallara uymak üzere ve belirli kurallar ile ayarlanmış bir zamanlama olabilmektedir. Özellikle eski zamanlardan şu an ki günümüze gelmiş olan neredeyse tüm yapıtlar da bu detaylara dikkat edilmektedir. Eğer günümüz de müzik yapmayı gerçekleştirmek isteyen bir kişi müzik yaparken önemli olan ve çok dikkat edilmesi gereken önemli ve detaylı hususlara çok fazla takılırsa, müzik yapma konusun da çok büyük sıkıntılı durumlarla karşılaşmak gibi durumlar yaşayabilmektedirler. Elbette müzik yapma kurallarına uymayan ve hiçbir özelliği ve düzeni bulunmadan yapılan şarkılar ile müzik kapasitesinin dolması doğru bulunmamaktadır. Fakat birçok insanların çok daha özgür, bazı durumlarda da geniş kapsamlı olan değişiklikler ile dikkatli hareket etmesi de müzik üretiminin ve yapılan müziğin özgünlüğünün yükselmesin de büyük fayda sağlamaktadır. Aslında şarkı yapmak konusun da çok dikkat edilmesi gerekenler konusun da çok daha dünyasal, her alan ve konum da, genel önemli hususlara dikkat etmeniz gerekirse; yapılan şarkılar da genel toplumun örf, adet ve değerlerine ters olan bir zarar vermeyecek sözler kullanmaya, gizli olan veya tamamen kendi üretimi yani özgün bir müzik yapımı olan şarkı ve müzikler ile eser hırsızlığından uzak durulması ve bu olaylara yeterince dikkat edilmesi gibi kuralları dikkat etmek konusun da sayabiliriz. Bir şarkı yapan yazarın kendi yani özgün olan duygu ve düşüncelerini ifade etme yeteneğine sahip olabilmesi ve topluma, evrene ve insanlara hitap ettiğini unutmadan müzik yapma yeteneğini sürekli olarak bu alanı geliştirmeye yönelik olan çalışmalar yapması oldukça önemlidir. Çünkü ileri basamaklar da şarkı yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusun da, her şarkı yapan yazarın kendine öz bir konuşma tarzı ve yöntem bulmuş olması, üretimlerini zor kurallardan uzak özgün bir şekil de oluşturulması gibi etkenler diğer şarkı yapan yazarların arasından ayrılıp özgün olan kendine ait bir tarz yapıp öne çıkmasını ve çabucak yayılmasını sağlayacaktır. Şarkı yaparken hangi konu ve hususlara dikkat etmeliyiz dediğimizde öncelikle sizin yapmak istediğiniz tür de şarkının türüne göre sahip olması gereken önemli özelliklere çok dikkat etmek gerekmektedir. Yapımı açısından şarkı yaparken dikkat edilmesi gerekli olan şarkının ayrıntılarını, bütün bölümlerini ve için de bulunmakta olan söz hatalarını öğrenerek bu önemli kurallara çok dikkat etmeye özen göstermektir..

Adım Adım Doğru Şarkı Söyleme Yöntemleri;

1.Şarkı Söylerken Ses Telleri Rahatlatılmalı

Doğru, anlaşılır bir biçim de ve güzel şarkı söylemenin en önemli hususlarından biri olan ses tellerinin rahatılması anlaşılır bir hale getirilmesi, bu alan da çok büyük bir öneme sahip olmaktadır.

2.Ses Seviyesi Yüksek Notaları Zorlamamak

Şarkı söylerken ses seviyesi ve ses tellerini en çok zorlayan bir durum, yüksek derece de olan notaların düzeyine yükselmek ve gergin olan ses tellerini şarkı söylerken gereksiz bir şekil de tahriş etmektedir. Yüksek ses düzeyin de olan notalara çıkmadan önce sesinizi rahatlatmayı deneyin. Olur ki sesinizi olması gerektiğinden fazla zorlarsanız olumsuz yönden bir ses tonu yaşayabilmektesiniz.

 1. Soğuk Su Tüketim Oranı

Soğuk su içmeyerek ses tellerini nemlendirebilirsiniz. Bu boğaz kısmı içerisinde yer almakta olan mukusların da temizlenmesi sürecinde oldukça etkilidir. Aşırı soğuk su tüketimi yapmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü soğuk su kullanımı ses tellerini gerdiğinden dolayı iyi gelmemektedir.

 1. sesinizin iyi çıkması açısından Derin Nefes Alma-Verme Alıştırma Yapılmalı

Doğru şarkı söyleme yöntemlerinden ilki doğru nefes alma yöntemi olmaktadır. Göğüs kafesini şişirmenin yerine diyaframdan nefes alımı yapılırsa şarkıyı daha uzun ve daha uzun soluklu söyleyebilirsiniz.

 1. Şarkıyı Parçalara Ayırarak Söyleme Yöntemi

Doğru şarkı söyleme yöntemlerinin arasında en önemlisi de şarkıları parçalara ayırarak söyleme yöntemidir. Şarkının doğru olan vuruş ve nefes alma noktalarını önceden belirlemeniz gerekmektedir. Bu şekilde çalışıldığında daha etkili söylenmiş olacaktır. şarkıyı söylemeden öncesinde sözlerine göz atmanız gerekmektedir.

 1. Şarkıyı Kayıt Etmeden Önce Ses Denemeleri Yapma

Şarkının son halini oluşturmadan önce sürekli ses denemeleri yapmalısınız. Sesinizi ilk olarak kayıt ederek ilk siz daha sonra da sesinize referans olan kişilere dinletmelisiniz.

 

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  müzik dağıtım ve twitch

  Müzik Dağıtım ‘da Twitch ile Hayran Kitlenizi Katlayın

  Twitch ile Müzik Dağıtım Alanında Hayran Kitlenizi Katlayın Müzik dağıtım platformları arasında çok ön plana çıkmayan Twitch, son dönemin en…

  Okumaya devam et

  Yazılı eserler oluştururken nelere dikkat edilir?

  YAZILI ESERLER OLUŞTURURKEN NELERE DİKKAT EDİLİR? Roman, öykü, şiir ve deneme gibi olan tüm kurmaca türde yazılmış olan metinler edebi…

  Okumaya devam et

  Albüm nasıl oluşturulur?

  ALBÜM NASIL OLUŞTURULUR? Ülkemizde şarkıcı olmak ve albüm çıkarmak tamamıyla yetenek ve bunun yanında fiziksel güzellik, beste yapma kabiliyetinin bulunması, eğer…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up