Rap vokal kaydı yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Müzik Dağıtım

RAP VOKAL KAYDI YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Günümüz içerisinde dijital müzik dağıtım platformlarının büyük bir kısmı içerisinde pek çok rap müzik listeleri yer alır. Dijital dağıtım alanları içerisinde popüler bir tür olan rap müzik ise, gelişen teknoloji sayesinde ve bununla birlikte olumlu yönlerde evrime uğramıştır.

Her ne kadar rap müzik Amerikan kültürüne ait olan bir tür olarak kabul edilmiş olsa da rap müzik ülkemiz içerisinde de önemli olan temsilcileri bulunur. Öyle ki seksenler dönemi içerisinde başlamakta olan rap müzik, günümüz içerisinde bu girişine ivme kazandırarak devam eder. Müzik dijital dağıtım platformları üzerinde rap müzik sanatçılarına yönelik olan çalma listeleri de ve bunun yanında çok çeşitli olan fırsatlar da sunmaktadır.

Dijital dağıtım platformları üzerinden rap müzik ile ilgili olan etkinliklere ya da bunun alt türlerine de dayanarak oluşturulmakta olan çalma listeleri içerisinde de yer verilmiştir. Rap müziklerinin günümü içerisinde daha da popüler bir duruma gelmesi de dijital dağıtım platformları üzerine de yansımaktadır. Öyle ki rap müzik Türkiye’de de büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Dijital dağıtım platformları üzerinde rap türünde yer alan eserler ile de yer almak açısından kayıt yapımını gerçekleştirirken dikkat etmeniz gerekli olan detaylar da bulunmaktadır. Dijital dağıtım platformları içerisinde müzik dağıtım platformları, rap müzik alanlarında oluşturmuş oldukları listeler içerisinde profesyonel olan işlere de yer verir. Dolayısıyla da dijital dağıtım platformları açısından rap vokal kayıtlarını gerçekleştirirken ilk olarak bazı ekipmanlarınızın bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Dijital dağıtım platformları açısından rap müzik vokal kayıtları gerçekleştirmek adına da atmanız gerekli önemli adımlar bulunmaktadır. Bu platformlar üzerinde yer almak istiyorsak öncelikle özenle yapılan bir rap vokale ihtiyacınız bulunmaktadır.

 

Vokal kayıt yapılırken başlıca dikkat edilmesi gerekenler;

 • Rap vokal kayıtın iyi olması açısından vokal faktörü;

Müzik dağıtım platformları açısından rap vokal kayıtlarını gerçekleştirirken öncelikle bu alan içerisinde profesyonelleşmiş olan vokaller ile beraber çalışılması da gereklidir. Dijital dağıtım platformları aracılığı ile müziğin dillere dolanıp daha fazla dinlenme sayısı elde etmek açısından vokal kaydının oldukça iyi olması önemlidir. Rap vokal kaydı yapmak açısından uzmanlaşmış olan kişiler tarafından kaydedilmekte olan rap vokaller dijital müzik dağıtım platformları üzerindeki listeleri de sallarlar.

Dijital dağıtım platformları üzerinde başarılı olan bir rap vokal ile birlikte yer almak açısından bu alan üzerinde uzman olan kişiler ile de çalışmalar gerçekleştirmeye de özen göstermeniz gereklidir. Eğer rap vokalini siz gerçekleştirecekseniz o zaman ses egzersizleri yapmaya dikkat etmelisiniz ve ayrıca vokal kayıtın iyi olması açısından da hazır olduğunuz vakitte kayıt almaya başlamalısınız.

 • Rap vokal kayıtın iyi olması açısından mikrofon faktörü;

Müzik dijital dağıtım kanalları açısından kaliteli olan rap vokal kayıtları almak adına da mikrofon seçiminde bulunurken dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Dijital dağıtım platformları üzerinde yer almakta olan kayıtların da her biri mutlaka kaliteli olan mikrofon sistemi kullanılarak kaydedilmesi gereklidir. Dijital müzik dağıtım platformları açısından en iyi mikrofon seçimleri;

 

Ayrıca dijital dağıtım platformlarında rap vokal kayıtı yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli durum bulunmaktadır.

 • Dijital dağıtım platformları açısından rap vokal kaydı gerçekleştirmek için mikrofonun hazır bulunduğu alan kaliteli ses açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda sesin alanın yanında daha da kaliteli olması açısından pop filtreleri de kullanmayı denemelisiniz. Pop filtre yaklaşık olarak mikrofona yaklaşık 5-6 cm uzağında olmalıdır.
 • Müzik dijital dağıtım platformları üzerinden kayıt alınırken yalnızca bir kayıt gerçekleştirmemelisiniz. Birden fazla kayıt tutarak bu kayıtları da kendi aralarında karşılaştırarak sizin kulağınıza en iyi gelen vokal kayıtları seçmeniz gerekmektedir.
 • Müzik dijital dağıtım platformları açısından hazırlanmakta olan rap vokal kayıtları açısından bas frekanslarına da oldukça fazla özen göstermek gereklidir. Bunun olması açısından da Hi – pass olarak adlandırılmakta olan bas filtreleri türünden de yardım alabilirsiniz. Bu şekilde de müzik dijital dağıtım platformları üzerinde yayınlanmakta olan vokal kayıtlarının anlaşılır olması sağlanmaktadır.

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  Albüm nasıl oluşturulur?

  ALBÜM NASIL OLUŞTURULUR? Ülkemizde şarkıcı olmak ve albüm çıkarmak tamamıyla yetenek ve bunun yanında fiziksel güzellik, beste yapma kabiliyetinin bulunması, eğer…

  Okumaya devam et

  Dijital dağıtım şirketi nasıl kurulabilir?

  DİJİTAL DAĞITIM ŞİRKETİ NASIL KURULABİLİR? Günümüz içerisinde kendi dijital dağıtım şirketinizi kurmak zor bir durum olmaktan çıkmıştır. Herkesin geçmişe göre…

  Okumaya devam et
  spotify müzik ekleme

  Spotify ’dan Sanatçılara Destek! Destek Hakkında Bilgiler

  Spotify ’dan Müzik Dağıtım için Sanatçılara Destek! Ülkemizde ve dünyada müzik dağıtım platformu denildiğinde akla ilk olarak Spotify’ın gelmesi oldukça…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up