Albüm nasıl oluşturulur?

Müzik Dağıtım

ALBÜM NASIL OLUŞTURULUR?

Ülkemizde şarkıcı olmak ve albüm çıkarmak tamamıyla yetenek ve bunun yanında fiziksel güzellik, beste yapma kabiliyetinin bulunması, eğer şansınız iyiyse sponsor ve aranjör bulma gibi etkenlerin bulunmasıdır. İlk olarak Türkiye de diğer ülkelerden farklı olarak her alanda yapıldığı gibi müzik piyasası içinde de para ilk olarak konuşulması gereken şeydir.

Eğer şanslı değilseniz albüm çıkarmak için paranızın olması gereklidir. Eskiden piyasa da 30-50 bin liraya albüm yaptırabilirken şimdilerde bu miktar 100 bin lirayı bile geçmektedir. Şimdilerde ise bu parayı sadece bir prodüktöre teklif edebilirsiniz. O prodüktör her şeyi sizin için halledecektir. Hem şarkınızı oluşturup hem de yayınlamaları açısından aranızda olan anlaşma maddelerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Paranızı bir prodüktöre vermenin yanında başka bir yöntem de bulunmaktadır. Bu yöntem ise kendi albümünüzü kendinizin emek vererek çıkarmanızdır. Bunun için ise ilk olarak bir aranjör bulmalısınız. Çok önemli isimler ile çalışmanıza da gerek yoktur. Sadece işini gerçekten iyi bilen biri ile çalışmanız yeterli olacaktır. çalıştığınız kişi aslında sizin ayırdığınız bütçe ile de ilgilidir.

Aranjör masrafının yanında ayrıca müzisyen masrafınız olacaktır. Şarkılarınızı çalacak olan kemancılar, gitaristler ya da back vokaller de ayarlamanız gerekmektedir. Bunun maliyeti ise tamamıyla müzisyen kalitesi ile ilgili olmaktadır. Bu müzisyenleri de genellikle aranjörünüz ayarlamaktadır.

Şarkınıza albüm ya da seslendirmek amacıyla stüdyo da gereklidir. İhtiyacınız olan stüdyoları günlük olarak kiralayabileceğiniz gibi saat olarak da kiralayabilirsiniz. Stüdyoya ayrı bir masraf yapmamak açısından stüdyosu olan bir aranjör ile de anlaşma yapabilirsiniz.

Eğer kendi şarkınız da bulunmuyorsa başka birinin şarkısını bestelemek istiyorsanız bu da size ayrı bir masraf demektir. Şarkıların fiyatları değişkenlik göstermektedir. Ünlü beste yapan kişileri paranız ile ikna ederek çok kaliteli olan besteler de oluşturabilirsiniz. Tabi ki bunun için ciddi yatırımlar gerektirmektedir.

Şarkılarınız okunduktan sonraki aşamadan sonra oluşturduğunuz kayıtları mastering olarak tanımlanan bir işlem açısından yurt dışı ya da içinde bir müzik mühendisinden yardım da alabilirsiniz. Bu çalışma yurt dışında uygun olarak da bulunabilmektedir. Mastering işleminden hemen sonra albüm istiyorsanız kartonetini ve aynı zamanda albüm kapağınızı da yaptırmanız gereklidir. Kapak ve kartonetini içinde bulunan şarkı türlerine ve konularına uygun olarak seçebilirsiniz.

Albümünüzü hazır olduktan sonrasında prodüktör aramaya başlamalısınız. Genellikle prodüktörler hazır olan albümleri hemen kabul ederler. Çünkü uğraşmak yerine onlara sadece promosyon işlemi, basımı ve aynı zamanda dağıtımı kalmıştır. Eğer bu duruma yeterli bir bütçe ayırmışsanız, prodüksiyon şirketlerine para teklifinde bulunarak albümünüzü hemen bastırabilirsiniz.

Basılan ve aynı zamanda dağıtımı yapılmış olan albüm için bir sonraki aşama promosyon aşamasıdır. Bu aşama albümünüz açısından oldukça önemli olan bir aşamadır. Şayet oluşturduğunuz şarkılarınız güzelse ve dinleyici tarafından da beğenilerek dinleniyorsa, tabiri caizse yani sanatçıların da dediğini gibi TUTARSA ! sadece ve sadece önemli olan radyo kanallarında şarkınızın çalınmasını sağlamak açısından sizin promosyonunuz yeterli olmaktadır. Bu aşamadan sonrasında işiniz oldukça kolaylaşmıştır.

Eğer şarkılarınızı dinleyicilerin sevmesi açısından sadece biraz desteklenmesi yani dinleyici biraz zorlanmak istenirse bu sefer de devreye kaliteli olan bir plak şirketinin farkının çıkması gerekmektedir.  Buna gerek kalmaması için cüzdanınız yeterince kalın olması gerekmektedir. Destekleme promosyonları açısından en önemli unsurlardan biri televizyon kanallarıdır. Bunların içerisinde ise en önemli olan powertürk gibi belli başlı müzik kanalları bulunmaktadır. Bu kanallar üzerinde kliplerinizi yayınlatmak açısından hem kanalların yönetmeni olan kişilere, hem de tv kanallarına ayrı bir ücret ödemeniz gereklidir. Geçmişte bir müzik kanalı üzerinde bir gün içinde belli bir sayıda örneğin 10 sefer şarkınızın gösterilmesi açısından ayda 10 bin lira ödemeniz gerekliydi. Ancak günümüzde bu da hemen hemen bir yarı albüm parasına dayanmıştır. Bir de albüm çıkarmak açısından bu evreye gelene kadar harcamış olduğunuz miktar da düşünülmüş olduğunda masraf daha da artmaktadır.

Tüm bu aşamalar cebinde parası olanlar açısından kolay olan kısımlardır. Parası olmayan kişiler; ilk olarak işiniz oldukça zor olabileceğini ve belki de yıllar boyunca uğraşmanız gerektiğini de bilmeniz ve bu şekilde de yola çıkabileceğinizi öğrenmeniz gereklidir.

 

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  Müzik Yapma Süreci

  Müzik Yapma Süreci Müziksiz bir hayat asla düşünülemez. Müzik yapmasak bile mutlaka sanatçıların çıkartmış olduğu parçalarını, gündelik hayatımızda sık sık…

  Okumaya devam et

  Rap vokal kaydı yaparken nelere dikkat edilmelidir?

  RAP VOKAL KAYDI YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR? Günümüz içerisinde dijital müzik dağıtım platformlarının büyük bir kısmı içerisinde pek çok rap müzik…

  Okumaya devam et
  müzik dağıtım ve twitch

  Müzik Dağıtım ‘da Twitch ile Hayran Kitlenizi Katlayın

  Twitch ile Müzik Dağıtım Alanında Hayran Kitlenizi Katlayın Müzik dağıtım platformları arasında çok ön plana çıkmayan Twitch, son dönemin en…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up