Albüm kapağı nasıl oluşturulmalıdır?

Müzik Dağıtım

ALBÜM KAPAĞI NASIL OLUŞTURULMALIDIR?

Öncelikle tasarımını yapmak istediğiniz projeyi ve sanatçıyı iyi tanıtmanız gerekmektedir. Bu yüzden sanatçılardan doğru olan bilgiler istemelisiniz. Daha sonra albüm içerisinde olan parçaların ortak olan özelliklerini ve neden bu albüm içerisinde olduğunu düşünmeniz gerekmektedir. Albümün dinleyiciye veren bir mesajı ve alt metninin olması gerekmektedir. Ana fikri öğrendikten sonrasında albüm özetini çıkarmanız gereklidir. Evet parçaların ayrı ayrı vermiş olduğu anlamları görsellere dönüştürmeniz gerekmektedir.

Farklı parçalar üzerinde geçmiş olan imgeleri tek bir manipülasyon yöntemi kullanarak görsel haline getirmelisiniz. İçeren ortak mesaj üzerine slogan oluşturarak onun üzerinden ilerlemelisiniz.

Albüm kapağı tasarımını yaparken;

Eğer albüm ve sanatçı hakkında olan tüm detayları öğrenmelisiniz. Daha sonraki adımlar içerisinde,

Renkleri belirlemelisiniz; ilk olarak bir ana renk ve ana renge uygun olan tema belirlemelisiniz. Şarkı türüne göre tema seçimi yapabilirsiniz. Örneğin melankolik müzikler içeren bir albüm için kapak hazırlıyorsak eğer, tema ve ana renk seçiminde koyu renk ve karanlık olan bir tema tercih edebilirsiniz. Ya da tam tersi olan bir yaz şarkısı albüm kapağını hazırlıyorsanız, canlı ve aydınlık bir tema kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bir ana renk seçimini yapmalısınız. Hemen ardından ise vurgu renklerini belirlemelisiniz. Bu renkler birbirini tamamlayan renkler olabilirliğinin yanında zıtlık ve kontrast yaratmak açısından da tam ters renkler de tercih edilebilir. Bu olay tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı olmaktadır.

Hangi obje ve görselleri kullanacağınızı belirlemelisiniz, en önemli kısım kapakta kullanmış olduğunuz görseller. Bunlara albüme ve esere ait olan logolar, sanatçının kapakta fotoğrafı, dijital internet üzerinden yapılmış olan çizimler, şekiller de bu albüm kapağı yapımın da dahil olabilir. Asıl vermek istediğiniz mesajı bu görseller ile karşınızdakilere ve evrene daha hızlı ve kolay bir biçim de yansıtabilirsiniz. Genel olarak çoğu zaman sade olan tasarımlar dikkat çekse ve başarılı olsa da bazı durumlar da karışıklık yaratmak isteyebilirsiniz. Bu yaptığınız işe çalıştığınız projeye bağlı olmaktadır. Her an da, zaman da ve mekân da ne yaptığınızın bilicin de olun.

Metinleri kapağa dahil etmelisiniz, çoğu zaman albüm kapakları üzerinde yalnızca sanatçı ve albüm ismi olmaktadır. Ancak bazı durumlar içerisinde ise yapımcı olan firmanın lisans haklarını korumakta olan metinler ve paylaşım platformlarının da içerikleri olabilmektedir. Kapak üzerinde kullanmanız gerekli olan yazıları önceden belirlemelisiniz. Bu yüzden sanatçı ile mutabık olmanız gereklidir. Albüm kapağının ön planında dikkat çekilmesi açısından çok fazla yazı bulundurmamalısınız. Tabi ki yazıyı tasarım da kullanmayacaksanız. Bazen sadece yazı türlerinden de bir tipografik sonuç elde edebilirsiniz.

Albüm kapağı için son dokunuşlarda;

Tasarımınız hemen hemen son haline yaklaşmıştır. Ancak işimiz bununla sınırlı kalmamaktadır. İlk adımdan bu zamana kadar uygulamış olduğunuz mesaj verme şekli, renk tercihleri, kullanılacak görseller ve logolar tamamlanmıştır. Ancak bunları belirli bir bütün içine dahil edip edemeyeceğinizi düşünmeniz gerekmektedir. Bütünlük oluşturup oluşturmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer cevabınız bir bütünlük oluşturmuş ise doğru yoldasınız demektir. Ancak her biri ayrı olarak çalıyorsa küçük dokunuşlara ihtiyacınız var demektir. Bu durumu ufak bir renk katmanını dahil ederek çözmeyi tercih edebilirsiniz. Albüm üzerinde kullandığınız objeler üzerinde de bütünlük oluşturması açısından küçük dokunuşlar yapabilirsiniz. Bir tamamlayıcı renk seçimi yaparak tüm tasarımınızı en üst katmanı üzerinde karıştırma modunu kullanarak seçtiğiniz rengi kullanabilirsiniz.

Albüm kapağını oluşturulma programı;

Albüm kapağı hazırlaması yaparken birden fazla program üzerinde düzenleyebilirsiniz. Çizimleriniz açısından vektörel olan bir program kullanmayı tercih ederken genel tasarım açısından da Photoshop kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu yüzden çalıştığınız sanatçının bu albüm kapaklarını neresi üzerinde kullanacağını öğrenmeniz gerekmektedir. Yalnızca dijital platformlar üzerinde tasarım istiyorsanız, belirli bir çözünürlük kullanarak hazırlayabilirsiniz.

Albüm kapağı tasarımı üzerinde kullanılan yazı tipi;

Çoğu zaman albüm kapağının karışık gözükmemesi açısından karmaşık yazı tiplerinden uzak durmanız gerekmektedir. Özellikle de izleyiciyi sıkmamak açısından reklam sektöründe yapmamanız gerekmektedir. Ancak söz konusu bir müzik albümü olduğunda işler tamamı ile değişmektedir. Albümün ruhuna ve konusunda uygun olan yazı tipi kullanmanız gerekmektedir. Procreate gibi kullanılan yazılım ile ya da grafik tablet kullanımı yaparak özgün olan bir yazı da yazabilirsiniz. Alt metinler içinde anlaşılır ve okunaklı yazılar tercih etmelisiniz.

 

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  Dijital Müzik Servisi Güvenilir Mi

  Dijital Müzik Servisi Güvenilir Mi? Ülkemizde birçok kişi müzikle ilgilenmekte ve bestelerini de piyasaya sunarak, geniş kitlelere ulaşmayı amaçlamaktadır. Fakat…

  Okumaya devam et

  Şiir ve Yazılı Eserler Kitap Haline Nasıl Getirilebilir?

  Şiir ve Yazılı Eserler Kitap Haline Nasıl Getirilebilir? Hepimiz lise ve üniversite yıllarımızda şiire merak salmışızdır. Şiirleri okurken edebiyatın ne…

  Okumaya devam et

  Müzik ve Kliplerin Yayınlanma Süreci

  Müzik ve Kliplerin Yayınlanma Süreci   Müzikler tarih boyunca çeşitli şekillerde karşımıza çıkmıştır. Her dönemin kendi şartına göre albümlenen müzikler,…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up