Beste Nasıl Yapılmalıdır Yapımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Müzik Dağıtım

Beste Nasıl Yapılmalıdır Yapımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sözleri anlamlı kılan en önemli argüman hiç şüphesiz müziktir, sestir. Bunun müzik piyasasındaki karşılığı ise bestedir. Besteler şarkı sözlerini asıl anlamlarına kavuşturan en önemli donelerden bir tanesi. Durum böyle olunca bir şarkıyı efsanevi hale getiren en önemli nokta beste olmaktadır. Beste yapmak için olağanüstü bir çabaya gerek vardır ancak olağanüstü bir insan olmaya gerek yoktur. Neticede her şeyde olduğu gibi çaba olmadan yetenek hiçbir işe yaramamaktadır.

İyi bir beste için ilk olarak yapılması gereken şey karşı tarafa hitap eden notalar üzerinde çalışmanızdır. Yaptığınız şarkının hedef kitlesi illa ki vardır. Bu bağlamda şarkıyı hangi hedef kitle için yaptıysanız ezgiyi de veya notaları da ona göre oluşturmanız gerekmektedir. Klasik müzik ekolünden gelen insanlara hard rock dinletmek büyük b ir eziyet olacaktır. Bundan dolayı seçilen melodilere dikkat etmek ilk aşamada çok önemli olacaktır. Buna ek olarak öyle bir nota düzeni oluşturmalısınız ki karşı tarafa bunu pazarladığınızda karşı tarafın bunu seveceğinden emin olmanız gerekiyor.

Üretim aşamasında kıymetli olan bir diğer husus ise eleştirilere açık olmaktır ve işin en önemli kısmı burasıdır. Hiçbir sanatçı kendi oluşturduğu bir eser için kolay kolay negatif eleştiri kabul etmez. Durum böyle olunca ortaya niteliksiz eserler çıkabilmektedir. Beste sanatçısı böylesi bir durumla karşı karşıya kalmamak adına çalışmalarını çok titiz sürdürmeli ve her şeye rağmen bir hata varsa bu hatanın üstüne gidilmelidir. Hiçbir şaheser ilk denemede elde edilmemiştir bundan dolayı defalarca denemek defalarca yapmak ve defalarca bozmak üreticinin moralini bozmamalı ve hatta daha da motive etmelidir.

Beste yapmak ömür sürecek bir çalışma olsa da bu her beste üzerinde süresizce çalışma hakkını kimseye vermez. Elbette baştan savma bir çalışma kimsenin beklentisi değil ama bir eser için yıllarca beklemek belki bir başarının önünü devamlı kesmek olacaktır. Bu sebeple beste yapan kişinin kendisine hedef bir süre belirlemesi ve bu süre zarfında elinden gelenin  en iyisini yapması gerekmektedir. Çünkü bu işin eleştiri ve revize tarafları da vardır. Bunlara ek olarak beste yaparken kullanılacak en baskın çalgı aletini beste yapacak kişinin çok iyi kullanması en iyisi olacaktır. İlerleyen zamanlarda bu durum yapılan bestenin koro veya orkestra ile çalınması esnasında çok işe yarayacaktır. Ses ve müzik arasındaki uyum en iyi bu şekilde görülmüş olacaktır.

Beste yaparken dikkat edilecek en önemli hususlardan bir diğeri ise bu işi belli bir sezona, konsere veya kaset çalışmasına sıkıştırmamak olacaktır. Dar zaman genellikle kişiler üzerinde baskı unsuru oluşturmaktadır bu bağlamda beste sanatçıları kendilerini belli kalıplara, takvimlere hapsetmemelidir. Beste için akla gelen fikirlerin en doğru zamanı diye bir durum söz konusu değildir bilakis her zaman doğru zamandır. Belli başlı moda akımlarının da takip edilmesi çok sağlıklı durumları ortaya çıkarmıyor. Seçilen herhangi bir moda akımının yerine yenisi ikame edildiğinde o akıma uygun üretilen besteyi çöpe atamayacağımıza göre tamamen zamansız bir şekilde çalışmak çok iyi olacaktır.

Beste yaparken müzikal teknolojilerin tümünü kullanmaktan imtina edilmemesi gerekiyor. Belli başlı ve herkesin bildiği enstrümanlar, aygıtlar kullanmak belki çok risksiz bir yoldur ancak ilerleyen dönemlerde bu durum çabuk unutulmaya da sebebiyet verebilir. Gerektiğinde doğru yerlerde riskler almak yapılan bestelenin müzikalitesini artıracağı gibi arkadan gelen kuşaklara da öncü olma lider olma gibi bir durumu da doğuracaktır. Bu bağlamda beste yapmak yer yer risk almak ve müzik dünyasına yeni soluklar getirebilmektir.

Tüm bu detaylara ek olarak kullanılan aletlerin kalitesi ve çalışılan ekibin niteliği de çok çok önemli olmaktadır. Çalışılan ekip ne kadar fedakar davranırsa ve ne kadar değişime açıksa yapılan çalışmanın kalitesi de o kadar fazla olacaktır. Kullanılan ekipmanlar ise doğru sesin kulağa doğru şekilde gelmesini sağlayacak ve dinleyicinin müziğe kendisini bırakması kolaylaşacaktır. Dinleyici müzikle ve bilhassa beste ile ne erken bütünleşirse yapılan çalışmada kullanılan argümanların farkına o kadar hızlı varabilir. Beste yapmak ve kaliteli ürünler ortaya koymak sadece tek taraflı bir çalışma değildir. Dinleyicinin de meseleye dahil olması şarttır.

 

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  Dijital Müzik Servisi Güvenilir Mi

  Dijital Müzik Servisi Güvenilir Mi? Ülkemizde birçok kişi müzikle ilgilenmekte ve bestelerini de piyasaya sunarak, geniş kitlelere ulaşmayı amaçlamaktadır. Fakat…

  Okumaya devam et

  Şiir ve Yazılı Eserler Kitap Haline Nasıl Getirilebilir?

  Şiir ve Yazılı Eserler Kitap Haline Nasıl Getirilebilir? Hepimiz lise ve üniversite yıllarımızda şiire merak salmışızdır. Şiirleri okurken edebiyatın ne…

  Okumaya devam et

  Müzik ve Kliplerin Yayınlanma Süreci

  Müzik ve Kliplerin Yayınlanma Süreci   Müzikler tarih boyunca çeşitli şekillerde karşımıza çıkmıştır. Her dönemin kendi şartına göre albümlenen müzikler,…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up