Şiir ve Yazılı Eserler Kitap Haline Nasıl Getirilebilir?

Müzik Dağıtım

Şiir ve Yazılı Eserler Kitap Haline Nasıl Getirilebilir?

Hepimiz lise ve üniversite yıllarımızda şiire merak salmışızdır. Şiirleri okurken edebiyatın ne kadar da insan ruhunun içine işleyen bir yapısı olduğunu fark etmişizdir.

Çok azımız da şiir ve yazılı eserler ortaya koyarak bunları derleyip kitaplığımızın bir rafına yerleştirmişizdir. En yakınlarımız dışında kimsenin ya da belki de kendinizden başka hiç kimsenin okumasına müsaade etmemeniz de oldukça yüksek bir olasılıktır.

Peki, yazdığınız şiir ve yazılı eseler kitap haline nasıl getirilebilir? Bu eski zamanlarda oldukça zorlu bir süreç idi. Ancak çağımız internet çağı olduğundan kitaplarınızı okuyucularınıza ulaştırmak için iki farklı yolunuz bulunmaktadır.

Bunlar birbirlerine benzer yollardır ancak biri daha sanal bir ortamı kapsamaktadır.

Şiir ve Yazılı Eserleri Kitap Haline Getirmek

 • Şiir ve yazılı eserleri kitap haline getirmek için öncelikle sizi derinden etkileyen ve sizde yaratıcılık hissini uyandıran durumların ya da diğer yazılı eserin hangileri olduğunu belirlemelisiniz. Bunları okuyarak hem kelime dağarcığınızı hem de yazmak istediğiniz türe kendinizi hazırlarsınız.
 • Bu elbette bir amaç olmamalıdır ve sizi uzun araştırmalara sürüklememelidir. Hayatın doğal akışında bir gün bir eser okurken ya da şiir okurken buna karar vermek en doğru tür seçimini yapmanızda yardımcı olacaktır.
 • Sonrasında herhangi bir durumun sizin için nasıl bir hikaye ya da şiir anlamına geldiğini ve sizde ne gibi hisler uyandırdığını kağıtlara dökmelisiniz. Bunun için bilgisayar kullanmak da bir seçenek elbette ki. Ancak yanınızda her zaman bir not defteri bulundurmak zamansız gelen ilhamlarınız için size yardımcı olacaktır.
 • Daha sonra yazdıklarınızı toparlayarak bir yayın evine vermeyi tercih edebilirsiniz ya da eğer bu bir e-kitap olacak ise online yollardan bunu yapabilirsiniz. Bunun için direkt olarak bir editör ile anlaşabilirsiniz.
 • Editör sizin için kitabı Türkçe’nin kurallarına uygun hale getirerek hikayenizdeki bağlantı noktalarının eksikliklerini düzenleyecektir. Bölümleri doğru şekilde ayırmanızda da yardımcı olacaktır. Aynı şekilde bir yayın evi de kitabınızı eğer ki basmayı uygun bulursa bunu kendi bünyesi içerisinde çalışan bir editöre vererek aynı işlemleri tekrarlayacaktır.
 • Bunun kitabın uzunluğuna göre uzun bir süreç olabileceğini unutmamalısınız. Kitabınızın isim hakkını almayı ve orijinal bir isim seçmeyi de unutmamalısınız.
 • İsim olarak tarihten bu zamana kadar pek çok yazar kendi adının yanı sıra başka bir isim kullanmayı da tercih etmiştir. Özellikle ataerkil dönemlerde kadınların çeşitli engeller ile karşılaştıkları dönemlerde takma erkek isimlerini tercih ettikleri ve kendilerinin kim olduğunu ilk başlarda belli etmedikleri bilinmektedir.
 • Günümüzde her ne kadar böyle bir baskı durumu söz konusu olmasa da ister kadın ister erkek yazarların farklı isimler kullanmayı tercih ettikleri görülmektedir. Bu nedenle siz de böyle bir yol tercih edebilirsiniz.
 • Sonrasında artık kitabın basım aşamasına geçilecektir. Bunun öncesinde 3-4 ay; kitabınızın bölüm uzunluklarına göre belki de daha fazla beklemeniz gerekebilir. Editörünüzün işlemlerini tamamlaması ve kitabınızı okuyuculara hazır hale getirmesi zaman almaktadır.
 • Son olarak kitabınız belli bir sayıda basılır ve kitapçılarda yerini alır. Bu aşamada yayın eviniz çeşitli reklam tekniklerini kullanarak okuyuculara sizi tanıtabilir. İnternet üzerinden influencer kullanımı ile siz de bu sürece destek olabilirsiniz.

Ancak her türlü aşamada ekibinizden destek almayı unutmamalısınız. Okuyucuların kitabınızı sevip sevmemesine göre farklı sayılarda diğer baskılarınız yapılabilir.

Örnek olarak ilk baskınız 1.000 adet, ikinci baskınız 5.000 adet ve üçüncü baskınız 500.000 adet şeklinde olabilir. Bu tamamen sizin başarınız ile doğru orantılı bir durumdur. Bunun tersi olarak hiçbir kitabınızı satamayabilirsiniz de.

Sonrasında başarılara imza attığınızda artık yeni bir kitap çıkarmak için kollarınızı sıvayabilirsiniz. Okuyucularınız sizi sevdiklerinde mutlaka yeni bir şiiri ya da yazılı eseri kitap haline getirmenizi bekleyeceklerdir.

Bundan sonrası süreç hakkında artık tecrübeye sahip olduğunuzdan dolayı çok daha rahat ve hızlı ilerleyecektir. Edebi bilgilerinizi arttırarak editörünüze yardımcı da olabilirsiniz. Pek fazla düzenleme yapmak zorunda kalmadığında daha hızlı bir süreç ile kitaplarınızın basımını hızlandırmış olursunuz.

Bu da hem kendinizi geliştirmek hem sürece katkı sağlamak hem de okuyucularınızı daha fazla bekletmemenizi sağlayacak türden bir durumdur.

İşte, şiir ve yazılı eserler kitap haline nasıl getirilebilir, sorunuzun yanıtı bu şekildedir.

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  Beste Nasıl Yapılmalıdır Yapımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Beste Nasıl Yapılmalıdır Yapımında Nelere Dikkat Edilmelidir? Sözleri anlamlı kılan en önemli argüman hiç şüphesiz müziktir, sestir. Bunun müzik piyasasındaki…

  Okumaya devam et

  Müzik Nasıl Yapılır

  Müzik Nasıl Yapılır? Müzik, birçok kişi için bir tutku haline gelen alanlardan biridir. Kimi bir enstrüman çalarken kimi de şarkı…

  Okumaya devam et

  Dijital Müzik Albümü Oluşturma

  Dijital Müzik Albümü Oluşturma Dijital müzik albümü oluşturma kişinin kendi çabaları ile tek başına yapabileceği bir şey değildir. Bu tür…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up