Spotify sanatçı profili üzerinde neler bulunmaktadır?

Müzik Dağıtım

SPOTİFY SANATÇI PROFİLİ ÜZERİNDE NELER BULUNMAKTADIR?

Spotify platformuna şarkı yükleme nedenleri arasında;

İzleriniz açısından çevrimiçi olan bir platformdan daha fazlasını sunmaktadır. Spotify kullanıcıları yüklediğiniz müzikleri şu yolları kullanarak bulabilirler;

 • Algoritmik olarak düzenlenmiş çalma listeleri üzerinden
 • Seçilmiş olarak bulunan çalma listesi üzerinde olan yerleşimleriniz üzerinden
 • Arkadaş etkinlikleri kapsamında
 • Sanatçı diğer sanatçılardan üzerinden seçilmiş olması gereklidir.
 • Ve tabii diğer uygulamalardan farklı olarak, Sanatçılar açısından Spotify platformunun size sunmuş olduğu profilinizin bulunmasıdır.

Sanatçılar için Spotify platformuna erişim almaları gereklidir. Bu erişimi almak açısından;

Spotify platformunun tercih etmiş olduğu sağlayıcılar içerisinden birini örneğin; CD Baby ya da Distrokid gibi olan sağlayıcıları kullanırsanız, sanatçılar için bu platforma anında erişim sağlayarak kişisel olarak geliştirebilirsiniz. Eğer bu sağlayıcılar bulunmuyorsa,

 • Sanatçılar açısından oluşturulmuş olan Spotify giriş sayfasına giriş yapmanız gereklidir.
 • Burada ‘Sanatçı Profili Talep Edin’ butonunu tıklamanız gereklidir.
 • Proje ile ilgili olan ilişkilerinize bağlı olan ‘Sanatçı’ ya da ‘Etiket ekipleri üyesine giriş yapmanız gereklidir.
 • Sanatçı bağlantılarınızı sürümünüz üzerinde yer alan paylaş butonu üzerinden kopyalayarak sonrasında arama çubuğuna yapıştırmanız gereklidir.
 • Sanatçılar açısından Spotify platformuna erişim isteğinde bulunmanız gereklidir.
 • Sosyal medya kanallarınız üzerinde de Spotify profilinizi onaylamanız gereklidir.

‍Spotify platformu üzerinde neler bulduğu konusunda;‍

 • Görüntü paylaşmanız gereklidir;

Bir resim çoğu zaman binlerce kelime konuşmaktadır. Spotify platformları sanatçılar açısından profiliniz üzerinde resim paylaşmak açısından da birçok fırsatınız bulunmaktadır. Yetenekli olan bir arkadaşınız açısından profesyonel olan bir fotoğraf çekimi ile kendinize yatırım yapmanız gereklidir. Daha parlak olarak kullanılan görüntüler Spotify platformu üzerinde kullanıcı ara biriminin sahip olduğu karanlık arka planı üzerinde oldukça dikkat çekici ve iyi görünecektir. Bu yüzden de renkli olan profiller daha iyi olacaktır. bu görüntüleri oluşturmak açısından bazı görüntü programlarından da yardım alabilirsiniz.

 • Üstbilgi Resmi kullanmanız gereklidir;

Sayfanızın üst kısmında yer alan ana banner, dinleyicilere ne tür bir bölge üzerine inmiş olduklarını hemen bildirmesi gereklidir. Farklı olan cihazların görüntü boyutlarının açısından da farklı olan gereksinimlerinin bulunduğunu unutmamalısınız. Bu şekilde görüntü, fanın görüntü vermiş olduğu cihaza uygun olacak şekilde kırpılacaktır. Her iki tarafta da eşit geniş aralıklarla oluşmuş bir profiliniz olduğundan emin olmanız gereklidir.

Bu görüntüler; jpeg, gif ya da png özellikler de olabilirler. Boyut olarak da en az 2660 x 1140 piksel oranında olması gereklidir.

 • Avatar resmi kullanmayı tercih edebilirsiniz;

İnsanlar gerçek olan sanatçı yüzlerini görmeyi severler, bu sebeple de estetiğiniz özellikle de insan dışı olan bir varlık değilse, avatar resmininiz sizin sahip olduğunuz titreşimleri yakalayan iyi bir vesikalık olduğundan emin olmalısınız. Avatar konusunda yaratıcılığınızı konuşturmanız gereklidir.

Avatar görüntüler; jpeg, gif ya da png özelliğinde olabilir. Boyutu ise 750 x 750 piksel oranında olması gereklidir.

 • ‍Resim galerinizi ekleyebilirsiniz;

Sanatçılar açısından Spotify platform profiliniz açısından ‘Hakkında’ bölümü içinde kendinize ait olan bir resim galerisi oluşturabilirsiniz. Bu galeriye en fazla 125 adet fotoğraf yükleyebilirsiniz. Kullanıcıların sizinle daha etkileşimli olmaları açısından fotoğraf yüklemeniz sizin yararınıza olacaktır. Sadece şarkı oluştururken değil buraya normal hayatınızdan da bir samimiyet göstergesi açısından fotoğraf yükleyebilirsiniz.‍

 • Biyografi oluşturmanız gereklidir.

Biyografinizin bulunması kullanıcıların sizi daha iyi tanıyabilmeleri açısından oldukça önemlidir. Bu konu da kendiniz olunması ve yaratıcı olmanız size yine fayda sağlayacaktır. Dinleyicilere mütevazı olan başlangıcından bugün nerede olduğunuza ve gelecek de istemiş olduğunuz hayallerinizden bahsedebilirsiniz. Ayrıca basın alıntıları da kullanabilirsiniz. Dinleyicilere kim olduğunuzu anlatabilmek için 1500 kelime kullanabilirsiniz. Biyografinizi yeni gelişmeler ile sürekli olarak güncellemeniz gereklidir.

Spotify platformunda bulunan şarkı, albüm, çalma listeleriniz ve sizi dinleyen diğer sanatçılara da bağlantı vermek açısından @tags da kullanabilirsiniz.

 • ‍Sosyal medya platform bağlantılarını kullanmalısınız.

Kullanıcılarınız sizi her yerden takip edebilmeleri açısından size ulaşabilecekleri sosyal medya platformlarınızın bağlantılarını paylaşma şansınız da bulunmaktadır. Sanatçılar için ayrılmış olan Spotify platformunda profilinizin sağ kısmında olan bölüm üzerinde, sosyal medya platform hesaplarınıza ulaşmak için bağlantılar ekleme şansınız bulunmaktadır. Kuşkusuz olarak, genellikle diğerlerinin yanında Tiktok platformu daha çok dikkat çekmektedir.

Bu özelliklerin olması kullanıcılarınızla olan bağınızı daha da kuvvetlendirecektir.

 

 

 

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  Youtube musicte şarkılarımızı nasıl ön plana çıkarabiliriz?

  YOUTUBE MUSİCTE ŞARKILARIMIZI NASIL ÖN PLANA ÇIKARABİLİRİZ? YouTube Müzik uygulaması, YouTube platformu tarafından geliştirilmekte olan bir müzik akış hizmeti ve…

  Okumaya devam et

  Spotify Sanatçı Profili Nedir?

  Spotify Sanatçı Profili Nedir? Spotify uygulaması üzerinden müzik dinlemeyenimiz artık yok denecek kadar azdır. Eğer bu uygulamayı kullanmıyorsak bile diğer…

  Okumaya devam et
  müzik dağıtım youtube music

  Müzik Dağıtım YouTube Music Nedir?

  Müzik Dağıtım Kanallarından YouTube Music Nedir? Özellikleri Nelerdir? Söz konusu müzik dağıtım kanalları ise YouTube Music, bu alana hızlı giriş…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up