Müzik Yapma Süreci

Müzik Dağıtım

Müzik Yapma Süreci

Müziksiz bir hayat asla düşünülemez. Müzik yapmasak bile mutlaka sanatçıların çıkartmış olduğu parçalarını, gündelik hayatımızda sık sık dinliyoruz. Hatta bu şarkıları ezberleyip kendi kendimize mırıldanmış olduğumuz çok fazla günlerimiz oluyor. Şarkı söylemek için illa ki sesimizin çok güzel olmasına gerek yoktur.  Sesimiz yeteri kadar iyi olmasa bile, doğru parçalar, ritim, enstrüman ve kendimizi, geliştirmemizle  sanat yolunda emin adımlarla ilerleme kaydetmemiz mümkün olacaktır.

Müzik yapma süreci genel olarak iki aşamada yorumlanabilir. Bunlardan ilki şarkı yazma . Bu sebepten dolayıdır ki her iki konu üzerinde mutlaka önemle durulması gerekecektir. Müzik yapım aşamalarını sıralamaya kalktığımız zaman ise şu şekilde belirtmemiz mümkün olacaktır. Bunlar;

 • Kayıt
 • Edit işlemleri
 • Miks ve mastering

Tüm bu süreci doğru şekilde uygulamaya koyduğunuz zaman müzik yolunda ilerlemeleriniz daha profesyonel şekilde olacaktır. Şüphesiz müzik sektöründe amatör sanatçılara ilgi çok fazla olmuyor. Profesyonel anlamda kanıtlamış olan sanatçılara ilginin oldukça fazla olduğunu söylememiz mümkün.

1- Prodüksiyon ve Kayıt İşlemlerin Yapılması

Müzik yapma sürecinde kilit rol oynayan adımlardan biri prodüksiyon ve kayıt işlemlerinin olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu aşamada mekân seçimine dikkat edilmelidir. Burası bir ev olabilir ya da stüdyo olabilir. Aslında mekânın nerede olduğu çok fazla önemli olmayacaktır. Önemli olan ise sessiz, müziğinizi rahatlıkla icra edebileceğiniz bir yer olmasıdır. Ritim ve enstrümanların en iyi şekilde kullanılabileceği bir yer seçilmesi daha iyi olacaktır. Canlı enstrüman kullanılıp kullanılmayacağı da mutlaka bilinmesi gereken önemli bir konudur.

Prodüksiyon ve kayıt işlemlerini, seçmiş olduğunuz mekanda gerçekleştirebilirsiniz. Elinizde yazmış olduğunuz sözler varsa, ayarlanacak müzikleri parçaya uyumlu hale getirmeye çalışmalısınız. Çünkü hem sözler hem de müzik mutlaka birbiriyle uyumlu olması gerekecektir. İkisi birbirinden zıt şekilde olursa o zaman,  müzik dinleyicileri tarafından tam not almayacaktır.

Ufak gibi görülse de, planlı şekilde gitmek doğabilecek sorunların ortadan kaldırılmasına  yardımcı olacaktır. Problemlerin önüne geçerek, sorunların önlenmesine en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

2- Kayıt İşlemine Geçiş

Mekan ve enstrüman ile ilgili olarak ayarlamalar yaptıktan sonra bir sonraki adım ise kayıt olacaktır. Kayıt işlemlerinizin sorunsuz şekilde yapılmasını sağlamış olacaktır. Kayıtlarınızda olasın bir hataya yer vermeden, dikkatli şekilde kaydının olması gerekir. Kayıt işleminde entrüman ya da vokellerle ilgili bir kayıt işlemi yapılır. Daha sonrasında kaydedilen kayıtla ilgili bir hata var mı dinlenmelidir. Eğer ki hata durumu tespit edilmişse, kaydı birkaç de fa tekrarlamanız işi garantiye almanızı sağlayacaktır.

3- Edit Aşaması

Müzik yapacak olanlar için önemli kısımlardan biri edit aşamasıdır. Edit ile yapılan hataları daha kolay şekilde tespit etmeniz mümkün olur. Burada kes , kopyala, yapıştır gibi çeşitli senkron çalışmaları dikkatli şekilde yapılmaya başlanmış olunur. Her kanal ise mutlaka olması gerekecek bir frekans ayarına da mutlaka getirilmesi gerekecektir. Rahatsız edici frekanslar varsa da bunlar, törpüleme yapılarak kanal içerisinde kulağa batacak farklılıkların giderilmesi sağlanmaya başlanır. Karşı tarafa en iyi şekilde hissettirmek istemiş olduğunuz duygunun aksattirilmesi sağlanmaya başlanır.

Hem sözler hem de şarkı birbiriyle bir uyum içerisinde yer almaya başlar.  Edit aşaması, müzik sürecinin önemli bir kısmını ifade ediyor. Bu sebepten dolayıdır ki mutlaka dikkat edilmesi gerekecektir.

4- Müzik Dağıtım Firması

Müzik dağıtım firması ile artık müzik yapmak isteyen kişilerin, önünde ki tüm engeller kolayca kalmaya başlayacak. Öyle ki müziğinizi tamamladıktan sonra ise bir sonraki önemli adımlardan biri olarak karşımıza çıkan, müziğin dijital platformda yer alması gerekecektir.

Müzik dağıtım firması ile sizlerde artık müziklerinizi dijital platformda yayınlamaya başlayın. Bundan sonra sesinizi geniş kitlelere en iyi şekilde duyurmaya başlayabilirsiniz. Müzik yaptıktan sonra iş sadece bunlarla bitmiyor. Ayrıca şarkınızı kitlelere duyurmanız içinde iyi bir müzik dağıtım firması bulmanız gerekecektir. Müzik dağıtım firması olarak dijital ortamda parçaların en iyi şekilde aktarılmasına yardımcı oluyoruz. Müzik sektöründe profesyonel bir sanatçı kimliğine ulaşmanıza yardımcı oluyoruz.

Müzik dağıtım firması, şarkınızı dijital müzik platformlarında paylaşır.  Şarkınızın yayınlanması ile birlikte her geçen gün birçok kişi tarafından daha da fazla tanınmaya başlanırsınız. Müzik dağıtımı firması olarak  sanat severlerin her daim yanında olmaya devam ediyoruz.

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  Muud Müzik Dağıtımı

  Muud Müzik Dağıtım Platformu Nedir?

  Muud Müzik Dağıtım Platformu Nedir? Avantajları ve Özellikleri Müzik dağıtım platformları arasında son dönemin parlayan yıldızı olan Muud, Türk Telekom…

  Okumaya devam et

  Spotify üzerinde en az kaç takipçi olduğunda mavi tik alınabilir?

  SPOTİFY ÜZERİNDE EN AZ KAÇ TAKİPÇİ OLDUĞUNDA MAVİ TİK ALINABİLİR? Spotify platform hesabınızın sahip olduğu takipçi sayılarını arttırmak aramalar üzerinde…

  Okumaya devam et

  Yazılı eserler oluştururken nelere dikkat edilir?

  YAZILI ESERLER OLUŞTURURKEN NELERE DİKKAT EDİLİR? Roman, öykü, şiir ve deneme gibi olan tüm kurmaca türde yazılmış olan metinler edebi…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up