Müzik ve Kliplerin Yayınlanma Süreci

Müzik Dağıtım

Müzik ve Kliplerin Yayınlanma Süreci

 

Müzikler tarih boyunca çeşitli şekillerde karşımıza çıkmıştır. Her dönemin kendi şartına göre albümlenen müzikler, günümüzde maddi olarak basım yerine online müzik platformları ile paylaşılabilmektedir. Müzik ve kliplerin yayınlanma süreci günümüzde her platformda değişiklik göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse bir müzisyen hazırlamış olduğu müziği Spotify, Fizy, Apple Music, Deezer gibi online müzik dinleme platformlarından paylaşabilmesi için herhangi bir müzik dağıtım ve ya yapım şirketi ile anlaşması gerekmektedir. Müzik Dağıtımı firması müzik ile uğraşan, bu alana ilgisi olan bireylere, stüdyolarında klip çekme imkanı sağladığı gibi, albümlerini oluşturup yayınlamalarını da olanak tanır. Aynı zamanda Müzik dağıtımı firmasında online müzik dinleme platformlarında müziklerin yasal şekilde yayınlanmasını da sağlar.

Coverlar Telif Yer Mi ?

Online müzik ve video paylaşım platformlarından paylaşılan her içeriğin belirli kurallar ve kanunları karşılaması gerekmektedir. Bu tür paylaşım sitelerine içerik yükleyen bireyler, özellikle müzik konusunda çalışanlar, Coverlar telif yer mi sorusunu oldukça merak etmektedir.

Günümüzde sıkça kullanılan şarkıyı coverlamak yöntemi hukuki anlamda sakıncalı olan bir durumdur. Üretilen her şarkının bir sahibi bulunur. Şarkının telif hakları şarkının sahibinin ya da şarkıcının çalıştığı müzik şirketine aittir. Eğer şarkılar izin alınmadan coverlanıp kullanıldığında sonucunda hukuki yaptırımlar ile karşılaşılması kuvvetle muhtemeldir.

Müzik Dağıtım firması müziklerin yasal yollar ile yayınlanmasını sağladığı için bireylerin herhangi bir anlamda hukuki yaptırım ile karşılaşmasının önüne geçmektedir.

Telif hakkı sahipleri coverları online platformdan kaldırtabildiği gibi, kazanca ortak olma, kazanılan parayı ortak bölme ya da hiç karışmadan coverlara izin verme yöntemini seçebilir. Bu durum telif hakkı sahibinin inisiyatifindedir.

Youtube Müzik Politikaları

Youtube kişisel eserlerin korunması konusunda özenle çalışan nadir online platformlardandır.

Youtube müzik politikaları konusunda eser sahiplerini ve telif haklı eserleri birçok anlamda koruma altına almıştır.

Görsel ve işitsel bir esere sahipseniz, Youtube’da bu eserlerin ihlal edildiğini gözlemlediğiniz an Youtube’dan telif hakkı ihlali talebinde bulunabilir bu eserin kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak youtube eser sahiplerinin müziklerinin başka platformlarından kullanıldığı durumda eser sahibine farklı seçenekler sunmaktadır. Bu politikalar ise eserin dünya genelinde engellenmesi, eserin bazı ülkelerde engellenmesi ya da eser üzerinden para kazanmadır. Bu seçenekler Youtube’un müzik politikalarının temelini oluşturur. Youtube paylaşılan eserlere müdahale etmemek için eserleri paylaşan kanallara, içerik sahibinin iznini almasını tavsiye etmektedir. Gerekli izinler alınarak paylaşılan içerikler herhangi bir hukuki yaptırıma uğramayacağı gibi, telif müdahalelerine de maruz kalmayacaktır.

Müzik Dağıtım, müziklerin resmi yollarla ve gerekli izinler alınarak paylaşılmasına imkan tanır. Müzikle ilgisi alakası olan, albüm yapmak isteyen ve klip çekmeyi düşünen bireylerin her ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışan bu platform müzik severleri ağırlamayı beklemektedir.

Telifsiz Müzikler

Stok müzik anlamına da gelen ancak genel anlamıyla Telifsiz müzikler olarak adlandırılan tanım kısaca, videoların, müzik  kliplerinin,  televizyon reklamlarının  arka planlarında  kullanılan, stüdyolarda ve online şekilde oluşturulmuş müzik şekli olarak tanımlanabilir. Telifsiz müziklerin en çok kullanıldığı alanlar videoların arka planları ve şarkıların farklı bölümleridir.  Bu ihtiyaçları karşılamak adına telifsiz müzikler oldukça önemlidir. Telifsiz müzik  yaratmak için ücretli ve ücretsiz birçok program seçeneği bulunmaktadır. Bu programlar oluşturulan müzikler satılabilen ticari değeri olan bir alan haline gelecektir.  Telifsiz müzikler müzik platformların, video içerik üretiminde herhangi bir yasal engele ya da telif hakkıyla karşılaşmamak için bireysel müzisyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir. Müzik Dağıtım firmasında telifsiz stok müzikler de bulunmaktadır. Bu imkandan ötürü bu alanda çalışan bireyler mağdur olmadan işlemlerini profesyonel bir şekilde halledebilecektir.

Müzik Lisansı Nasıl Alınır

Oluşturulan müziklerin koruma haklarını sağlamak için müziklerin mutlaka lisanslı hale getirmek gerekmektedir. Lisanslanan müzikler yasal olarak korunaklı hale gelecektir. Bu koruma durumu müziklerin izinsiz olarak paylaşılması, coverlanması gibi telif hakkı ihlallerinin önüne geçerek eser sahibini koruyacaktır.

Müzik lisansı nasıl alınır sorusu müziğe adım atmak isteyen her bireyin çok merak etti bir sorudur. Müzik lisansı almak için müzik yapım şirketleri ile çalışmak gerekmektedir. Bu şirketler müzikleri lisanslayarak koruma altına alacak ve ileride oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçecek. Müzik Dağıtım firması resmi olarak müziklerin online platformlardan paylaşılmasını sağlayarak eser sahibini koruma ve güvence altına alır.

 

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  Beste Nasıl Yapılmalıdır Yapımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Beste Nasıl Yapılmalıdır Yapımında Nelere Dikkat Edilmelidir? Sözleri anlamlı kılan en önemli argüman hiç şüphesiz müziktir, sestir. Bunun müzik piyasasındaki…

  Okumaya devam et

  Albüm kapağı nasıl oluşturulmalıdır?

  ALBÜM KAPAĞI NASIL OLUŞTURULMALIDIR? Öncelikle tasarımını yapmak istediğiniz projeyi ve sanatçıyı iyi tanıtmanız gerekmektedir. Bu yüzden sanatçılardan doğru olan bilgiler…

  Okumaya devam et

  Dijital Müzik Albümü Oluşturma

  Dijital Müzik Albümü Oluşturma Dijital müzik albümü oluşturma kişinin kendi çabaları ile tek başına yapabileceği bir şey değildir. Bu tür…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up