Hangi sosyal medya platformları üzerinden müzikleriniz yayınlanabilir?

Müzik Dağıtım

HANGİ SOSYAL MEDYA PLATFORMLARI ÜZERİNDEN MÜZİKLERİNİZ YAYINLANABİLİR?

Müzik, binlerce yıldır hayatımızda olan ve başlangıcı bilinmeyen, bazen tek bir enstrümanla bazen de enstrümansız tamamen ses kullanılarak yapılan bazen rahatlamak için, bazen eğlenmek bazense duygulara tercüman olması için yapılan bir kavramdır. Bir başka deyişle havanın titreşimleriyle elde edilen insan aklının lütuflarından biridir.

Müzik paylaşımı açısından sosyal medya tercihine gelindiğinde;

Sadece asırlar değil yıllar hatta aylar içinde bile dünya sürekli değişmektedir. Sürekli yeni buluşlara gebe olan dünyamız bu zamana kadar neredeyse hiçbir konuda değişmeyi kesmemiş ve insanlığımızın “nasıl daha başarılı olabilir? “ sorusunu da korumayı başarmıştır. Milenyum öncesinde herkesin büyük bütçeler harcayamayarak sadece hayal olarak gördüğü müziği şimdilerde neredeyse bedavaya yapmak mümkün görünüyor. Eski zamanlarda ki gibi güzel müziğin keşfedilmesi için elinden tutup seni yükseklere taşırken çağımızda bu işi artık tamamen internet ve sosyal medya platformları üstlenmiş bulunuyor.

Müzik ve sosyal medya arasında bulunan ilişki;

Her aracın kullanım amacı kişiye göre değişiklik gösterdiği gibi müzikte insanın duygularını, geçmişini, hayallerini hatta aşkını anlatmak için hoş bir araç olarak geçmişten günümüze varlığını sürdürmektedir. Sosyal medya ise müzik gibi sesli yada sessiz sanat içeriklerinin yayınlanabildiği, kullanımları birer takipçi yaptığı gibi, paylaşımda bulunan müzisyen sanatçı ve hatta rezil olmaktan korkmayan insanları bile fenomen yapabilme, ekonomik özgürlük sahibi yada ünlü yapabilen bazen de tepki yağmuru altında bırakan günümüzün nimetlerinden biridir.

En çok müzik yayınlayan sosyal medya platformları arasında;

 • Youtube sosyal medya platformu
 • Facebook sosyal medya platformu
 • İnstagram sosyal medya platformu
 • Tik Tok sosyal medya platformu

Tik tok sosyal medya platformu;

Tik Tok sosyal medya platformu kullanıcılarına kısa videolar paylaşma ve canlı yayın yapma şansı tanıyan bir sosyal medya platformudur. Kullanıcılarının arasında gerçek sanatçıları bulmak her yerde olduğu gibi burada da kolay değil. Ancak müziğinizin büyük kitlelere hitap etmesini istiyorsanız ve bundan gelir elde etmek istiyorsanız, Tik Tok son yıllarda yıldızı parlayan bir platform olsa da 3 ila 60 saniye aralığında kısa videolar paylaşılabilen aktif 700 milyon kullanıcıya sahip bir sosyal medya platformudur.

Soundcloud sosyal medya platformu;

2008 yılında piyasaya çıkan Soundcloud popüler ve kitlesi giderek büyüyen bir müzik paylaşım platformudur. Büyümesinde rol oynayan etkenlerden birisi de yeni yeteneklerin keşfedileceği o zamanların ilk sosyal medya platformlarından biri olmasıdır. Müzisyenler hayran kitlesi oluşturmak için kendi bestelerini ya da yorumlarını yükleyebilir, bir diğeri o eserleri dinleyebilir, paylaşabilir ve iyi yada kötü eleştirebilir. Bu sosyal medya platformu yıldızı parlayacak sanatçı adayları için bir basamak olabildiği gibi çevresinde sevilen ve müzik yapmayı seven kişiler için de zaman geçirilen bir platform olarak neredeyse 80 milyon aktif kullanıcı sayısıyla varlığını sürdürmekte.

Mocospace sosyal medya platformu;

Mocospace hem yeni arkadaşlar edinmek, arkadaş edinirken konuşmak onlarla konuşmak ve hatta oyun oynamak için kurulan bir sosyal medya platformudur. Herkese açık sohbet alanları olduğu gibi özel grup sohbetleri ve özel bireysel mesajlaşma yoluyla da insanlar birbirleriyle bağlantı kurup oyun oynayabilir, sohbet edebilir ve birbirleriyle müzik paylaşımı yapabilmektedir.

Mayspace sosyal medya platformu;

Mayspace sadece müzik odaklı gibi görünse de diğer sosyal medya platformları gibi bir sosyal ağ sitesi olarak 20 milyon üzerinde aktif kullanıcıya sahiptir.

ReverbNation sosyal medya platformu;

ReverbNation profesyonellerin ve müzik severlerin müzik endüstrisinde bulunan diğer insanlarla iletişimde olmasını sağlayan ve müzik paylaşımı yapmaya olanak tanıyan bir sosyal medya platformudur. Müzikle uğraşanlara kariyer olanağı sunan, müzik piyasasına ve takipçi elde etmeyi sağlayan 4 milyon aktif kullanıcılı bir sosyal medya platformudur.

Douban sosyal medya platformu;

Küresel olarak olmasa da 300 milyon aktif kullanıcıya sahip olan Douban genellikle sadece Çin ve uzak doğu bölgesinde tercih edilmektedir. Bu sosyal medya platformu üye kullanıcılarının Çine bağlı eyaletlerde müzik ve benzeri sanatsal faaliyetlere ve etkinliklere dayanan bilgiyi kayıt altında tutmasına ve içerik üretmesine izin verir.

Bu platformlar sayesinde hem eğleneceksiniz hem de müzik yayınlanmasını sağlayarak aynı zaman da gelir de elde etme şansına sahip olacaksınız.

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  Yayınlanmış Müzik Eserlerine Nasıl Sponsorlu Reklam Verilebilir?

  Yayınlanmış Müzik Eserlerine Nasıl Sponsorlu Reklam Verilebilir? Yayınlanmış müzik eserlerine nasıl sponsorlu reklam verilebilir konusunu daha önce merak etmiş olabilirsiniz.…

  Okumaya devam et

  Fizy ve Deezer’da Şarkılar Nasıl Yayınlanır

  Fizy ve Deezer'da Şarkılar Nasıl Yayınlanır Teknolojinin hızla gelişmesi ile beraber, müzik dinleme ortamlarında da bir değişim meydana gelmiştir. Günümüzde…

  Okumaya devam et

  Müzik Yayınlama Süreci Nasıl İşler?

  Müzik Yayınlama Süreci Nasıl İşler Bir albümün tarih boyunca yayınlanma süreci teknolojik gelişim ve ivmelenmelerle aynı orantıda gerçekleşmektedir. Müzik hayatımıza…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up