Dijital dağıtımda akışlarınızı nasıl yükseltebilirsiniz?

Müzik Dağıtım

DİJİTAL DAĞITIMDA AKIŞLARINIZI NASIL YÜKSELTEBİLİRSİNİZ?

Dijital dağıtım platformları üzerinde yer almaya başladığınız ilk andan itibaren haftalık olan akışların ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Dijital müzik dağıtım kanalları üzerinden yayınlanmakta olan sanatçılara ya da kendinize ait olan şarkı ya da albümlerin ilk hafta içerisinde yer aldığı akışlar bu alan içerisinde de büyük önem taşımaktadır. Siz de dağıtım kanalı üzerinde ilk haftadan itibaren kendinizi göstermek istiyorsanız bu amaçlar doğrultusunda da atmanız gereken bazı önemli olan adımlar bulunmaktadır.

Dijital dağıtım da ilk hafta akışlarınızın güçlü olması açısından ilk başta ve en sonda uygulamanız gerekli olan bazı taktikler bulunmaktadır. Dijital dağıtım platformlarını size tanıtan ve aynı zamanda tanıtırken sizi ön plana çıkarmakta olan bu taktikler sayesinde de pek çok platform üzerinde listelenen top listelerinde ilk sıralarda yer alabileceksiniz.

Dijital dağıtım platformlarını yönelik olan ilk evrede atılacak olan adımlar;

 • Dijital dağıtım kanalları üzerinden tanıtım imkânları sağlayabilirsiniz.

Dijital dağıtım platformları üzerinden yayınlanmakta olan şarkılarınızın ya da albümlerinizin tanıtımını yapmaya yaklaşık 1 ay öncesinden başlamalısınız. Bunun olması amacıyla da öncelikle köklü olan yani piyasaya yerleşmiş olan dijital dağıtım kanallarını araştırırken bu kanalların reklam veya tanıtım özelliklerinden de faydalanabilirsiniz. Özellikle de dijital dağıtım kanalları içerisinde Apple Music ya da Spotify gibi ünlü olan kanalları tercih edebilirsiniz.

Bu sayede de dijital dağıtım kanalları üzerinden şarkınız ya da albümünüz yayınlanmadan bir süre öncesinde uygulama kullanıcılarına da reklam kullanarak tanıtım yapma şansları doğmaktadır. Bu atmış olduğunuz adım da potansiyel olan hayran kitlenizin dikkatini tamamen sizin üzerinize çekecek ve şarkı ya da albüm yayınlandıktan sonrasında da ilk hafta yapılan akışlarınız da artacaktır.

 • Dijital dağıtımda sosyal medyanın gücünden de faydalanabilirsiniz.

Dijital dağıtım kanalları üzerinde şarkınız ya da albümünüz yayınlanmadan öncesinde kendinize ait olan sosyal medya profiliniz üzerinden de müziğinizin tanıtımı yapmaya da başlayabilirsiniz. Aynı zamanda telefonunuzda bulunan gruplara ait olan sosyal medya kanalları üzerinden de ürün dağıtım kanalı üzerinden profilinize link ekleme şansınız da bulunmaktadır.

Aynı zamanda şarkınızın tanıtım açısından kısacık bir kısmını da teasar uygulayarak da sosyal medya platformlarınız üzerinden yayınlayarak etkileşim sayınızı da arttırabilirsiniz. Özellikle de Twitter, Facebook ya da Instagram platformları gibi sosyal medya uygulamaları müzik dijital dağıtım alanlarında da sanatçıların en çok yardımına koşan platformlardır.

 • Dijital dağıtımda akışlarınızı yükseltmek amacıyla medyanın da gücünden faydalanmalısınız.

Dijital dağıtım alanı içinde sosyal medyanın yanında aynı zamanda bazı medya kanallarının da etkisi de oldukça fazla olmaktadır. Dijital dağıtım kanalları akışları içerisinde basının ve aynı zamanda medyanın gücü de bir hayli büyük olmaktadır. Bu yüzden de siz de bulunan dijital dağıtım kanalı profilinize uygun olan medya aracılığıyla da akışlarınızı yükseltebilirsiniz.

İçerik dağıtım kanalları üzerinden yayınlanması beklenen şarkılarınızın da tanıtımlarını kaliteli olan medya kuruluşlarını kullanarak da yapabilirsiniz. Bunun için de bünyesinde dijital dağıtım kanallarına yer vermekte olan basılı yayınlar üzerinden ya da internet siteleri üzerinden de yardım alabilirsiniz. Hatta Youtube üzerinden de reklamlarınızın yapılması içinde başvurabilirsiniz.

Dijital dağıtım kanalları içerisinde akışlarınızı yükseltmeye yönelik olan ve son evre üzerinde atılacak olan adımlar;

 • Akışlarınızı yükseltmeye yarayacak videolar ya da canlı yayınlar düzenleyebilirsiniz.

Dijital dağıtım kanallarınıza link vererek bunun üzerinden video çekebilirsiniz ya da bazı sosyal medya platformları üzerinden de canlı yayınlarınızı  gerçekleştirebilirsiniz. Dijital kanallar üzerinden yayınlanmakta olan şarkınız ya da albümünüz için de videoya platform üzerindeki profilinizin linkini de ekleyerek akışınızı arttırabilirsiniz. Yayınlamış olduğunuz video sayesinde daha fazla dinleyiciye sahip olmuş olursunuz. Böylece de akışta sayınız da yükselmiş olacaktır.

 • Son olarak dijital dağıtım kanalları üzerindeki çalma listeleri üzerinden de destek alabilirsiniz.

Dijital dağıtımı kanalları üzerinde yer almakta olan büyük çaplı çalma listeleri, bu yapılan yeni müziklerin de tanıtımı yapmaları bakımından da büyük önem taşımaktadır. Dijital müzik dağıtım kanalları içerisinde yer almakta olan bu listelere de şarkılarınızın eklenmelerini de sağlayabilirsiniz. Böylece bu liste daha çok kişiye ulaşmış olacağından yine akış miktarınızı yükseltecektir.

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  Dijital Müzik Dağıtım nasıl gerçekleştirilir?

  DİJİTAL MÜZİK DAĞITIMI NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR? Dijital müzik dağıtım işlemi, yasal bir şekilde hakları tamamen sizin sahip olduğunuz şarkıları ya da…

  Okumaya devam et

  Müzik Yayınlama Süreci Nasıl İşler?

  Müzik Yayınlama Süreci Nasıl İşler Bir albümün tarih boyunca yayınlanma süreci teknolojik gelişim ve ivmelenmelerle aynı orantıda gerçekleşmektedir. Müzik hayatımıza…

  Okumaya devam et

  Müzik Dağıtım İçin Bilgisayarınızdaki Uygulamalar

  Müzik dağıtım alanında uzman işler çıkartmak için bilgisayarınızda olması gereken bir takım faydalı programlar vardır. Dijital müzik dağıtım alanında var…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up