dijital dağıtım ilk haftası

Dijital Dağıtım İlk Hafta Akışlarınızı Yükseltin

Sercan

Dijital dağıtım platformlarında yer almaya başladığınızda haftalık akışların önemi kavramış olacaksınız. Dijital müzik dağıtım kanallarında yayınlanan şarkı ya da albümlerin ilk haftada aldığı akışlar bu alanda büyük önem taşımaktadır. Siz de dağıtım kanalında ilk haftada parlamak istiyorsanız bu yolda atmanız gereken bazı adımlar olduğunu bilmelisiniz.

Müzik dağıtım kanallarında ilk hafta akışlarının güçlü olması için başta ve sonda uygulamanız gereken bazı taktikler bulunuyor. Dağıtım kanallarını tanıtan ve sizi ön plana çıkaran bu taktikler sayesinde pek çok platformda listelerde ilk sırada yer alabiliyorsunuz. Biz de dağıtım platformları tarafından ön plana çıkartılmanız adına uygulamanız atmanız gereken adımlar için bir rehber oluşturmak istedik.

Dijital Dağıtım Kanallarına Yönelik İlk Evrede Atılacak Adımlar

Dijital müzik dağıtım kanallarında ilk hafta akışlarınızı yüksek tutmak ve yıldınızı parlatmak istiyorsanız internet dünyasının bazı nimetlerinden faydalanmanız gerekiyor. Bu yolda atacağınız adımlarda şarkı ya da albüm yayınlanmadan önce yapacağınız bazı tanıtım projeleri yer alıyor. İşte, henüz albümünüz ya da şarkınız yayınlanmadan önce atacağınız adımlar:

1-     Dağıtım Kanallarında Tanıtım İmkanı

Dijital dağıtım kanallarında yayınlanacak olan şarkınızın tanıtımını yapmaya en az 1 ay öncesinden başlamanız gerekiyor. Bunun için de köklü dijital müzik dağıtım kanallarının reklam ve tanıtım özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Özellikle de dağıtım alanında lider olan Spotify ya da Apple Music gibi platformlara reklam verebilirsiniz.

Bu sayede müzik dağıtım kanallarında şarkınız yayınlanmadan bir süre önce uygulama kullanıcılarına reklam ile tanıtım yapma şansını doğacaktır. Bu da potansiyel hayran kitlenizin dikkatini çekecek ve şarkı yayınlandıktan sonra ilk hafta akışlarınız artacaktır.

2-     Sosyal Medya Gücünden Faydalanma

Dijital müzik dağıtım kanallarında şarkınız yayınlanmadan önce sosyal medya profilleriniz üzerinden tanıtım yapmaya başlayabilirsiniz. Kendinize ya da grubunuza ait sosyal medya kanalları üzerinden ürün dağıtım kanalı profilinize link de verebilirsiniz.

Aynı zamanda şarkınızın minik bir kısmını da teasar olarak sosyal medya platforlarında yayınlayabilirsiniz. Özellikle Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformları müzik dağıtım alanında sanatçıların yardımına koşan platformlar olmuştur.

3-     Medyanın Gücünden Faydalanma

Müzik dağıtım alanında sosyal medyanın yanı sıra bazı medya kanallarının da etkisi oldukça fazladır. Dağıtım kanallarının akışlarında basının ve medyanın gücü bir hayli büyüktür. Bu yüzden siz de dijital müzik dağıtım kanalı profilinize yönelik medyayı yanınıza alarak bazı adımlar atabilirsiniz.

İçerik dağıtım kanallarında yayınlanması beklenen şarkınızın tanıtımını kaliteli medya kuruluşları ile yapabilirsiniz. Bunun için de dağıtım kanallarına yer veren basılı yayınlardan ya da internet sitelerinden faydalanabilirsiniz.

Dijital Dağıtım Kanallarına Yönelik Son Evrede Atılacak Adımlar

Dijital dağıtım kanalları sizin parçanızı yayınladıktan sonra da ilk hafta akışlarınızı etkilemeye yönelik bazı adımlar atabilirsiniz. Dağıtım yapan kanalların bazı nimetlerinden de bu süreçte faydalanmış olursunuz. Bu sayede müzik dağıtım kanallarındaki popülerliğinizi ilk haftadan katlama imkanı bulmuş olacaksınız.

1-     Video ya da Canlı Yayınların Gücü

Müzik dağıtım kanalınıza link vererek video çekebilir ya da bazı sosyal medya kanalları üzerinden canlı yayın  yapabilirsiniz. Dijital kanallarda yayınlanan şarkınız için de çekmiş olduğunuz videoya profilinizin linkini ekleyebilirsiniz. Yayınladığınız video sayesinde dağıtım kanalına daha fazla dinleyici çekmiş olursunuz.

Aynı şekilde dijital müzik dağıtım kanalınızı tanıtan bir canlı yayınla da ilk hafta akışlarınızı etkileyebilirsiniz. Müzik dağıtım kanalının ve yeni çıkmış olan şarkınızın tanıtımını da bu sayede yapmış olursunuz.

2-     Dağıtım Kanallarındaki Çalma Listelerinden Destek Alma

Dijital dağıtımı kanallarında yer alan büyük çaplı çalma listeleri, yeni müziklerin tanıtımı bakımından önem taşımaktadır. Dijital müzik dağıtım kanallarında yer alan bu listelere şarkınızın eklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede yeni şarkınızı o listeyi takip eden pek çok kişiye ulaşmış olacaktır.

Müzik dağıtım kanallarından olan Spotify, Apple Music ve YouTube Music gibi dev platformlarda bu tarz geniş çaplı playlistler yer almaktadır. Siz de şarkınız yayınlandıktan sonra tarzınıza uygun olan büyük listelerde yer almaya gayret edebilirsiniz. Bu sayede şarkınızı yayınlandıktan çok kısa bir süre sonra ilk haftalık akışlarınızı önemli ölçüde değiştirmiş olacaktır.

Dağıtım alanında bizimle çalışmak, performansınızı arttırmak ve yaptığınız müzik ile para kazanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  dijital müzik dağıtım

  Hangi Dijital Müzik Dağıtım Platformu Daha Başarılı?

  Hangi Dijital Müzik Dağıtım Platformu Premium Olarak Daha Başarılı? Söz konusu müzik dağıtım platformu olduğunda akıllara ilk olarak Spotify gibi…

  Okumaya devam et

  Yayınlanan Müziklerden Nasıl Gelir Elde Edilir?

  Yayınlanan Müziklerden Nasıl Gelir Elde Edilir Gelişen online teknoloji platformları, insanların ihtiyaçlarını da çeşitlendirmiştir. Tarih boyunca ilk olarak yalnızca tek…

  Okumaya devam et

  Spotify Sanatçı Profili Nedir?

  Spotify Sanatçı Profili Nedir? Spotify uygulaması üzerinden müzik dinlemeyenimiz artık yok denecek kadar azdır. Eğer bu uygulamayı kullanmıyorsak bile diğer…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up