Yazılı eserler oluştururken nelere dikkat edilir?

Müzik Dağıtım

YAZILI ESERLER OLUŞTURURKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

Roman, öykü, şiir ve deneme gibi olan tüm kurmaca türde yazılmış olan metinler edebi eser olarak adlandırılmaktadırlar. Oluşturulmuş olan bu yazılı edebi eserler bir kurgunun, hissedilen duygunun ya da düşüncenin ürünü olmaktadırlar. Bu sebeple de edebi eserlerin çeviri işlemleri, diğer yapılan çeviri işlemlerinden farklı ve daha da komplike olan bir süreç içerisinde gerçekleşmektedir.

Yazılan bu eserler yazarlarının kendi hayal dünyalarını yansıtmış olduğu kadar ortaya çıkmış oldukları kültürün de özelliklerini, yazılan ve hatta konuşulan dilin yapısını ve hatta o dönemde olan toplumsal normları da yansıtmaktadırlar. Edebi eserler yazılırken kelimeler tam olarak birebir şekilde çevrilmemektedirler. Cümlenin, duygunun, düşüncenin yansıtmış olduğu anlama göre şekil almaktadır.

Yazılı eserler oluşturulurken dikkat edilmesi gerekli olan özellikler;

 1. Özgün ve güncel olan bir konunun ele alınmış olması gereklidir;

Makaleler ya da diğer yazılı olan eserlerde üzerinde güncel olmalarını ve önemini yitirmiş olan konuların yeniden ele alınmış olması başlıca okunmama nedenleri arasında yer almaktadır. Yazarın bu çalışmadan önce yapmış olduğu çalışmalar arasından bir ya da birkaç yönü ile farklılaşmış olan konuyu ele almış olması, bu alana hakim olması ile bağlantılı olması gereklidir.

 1. Makalenizde yazılı eserlerinizde etkili olan bir giriş yapmalısınız.

Giriş bölümünde eğer makale yazıyorsak bu alan içinde daha önce bilinenlerden, daha önce bu alanda yapılmış olan çalışmalardan da bahsedilmesi yerinde olacaktır. Burada dikkat edilmesi gerekli olan en geniş bir çerçeveden başlayarak da alan üzerinde eksik olan konulara, literatür üzerinde boşluklara işaret etmesi gereklidir. Yine eğer özgün ve nesnel olmayan bir eserde giriş yaparken etkili ve akıcı olan bir üslup il yazılması gereklidir.

 1. Doğru araştırma sorusunu ve yazmak istediğiniz duygu ve düşünceyi belirlemelisiniz.

Yapılacak makale çalışmasında bir soruya cevap aranması gereklidir ve bu sorunun çok geniş oranda bir cevabının olamaması ya da çok dar olmamasına da dikkat edilmesi gereklidir. Aynı zamanda diğer eserlerde de aynı şekilde okuyucuyu sıkacak derece de uzun olmamalıdır. Çok geniş olarak yazılan bir eser bu uzunluğuna bağlı olarak belirsizlikler asıl konuya olan bağı ve dikkati azaltacaktır. Öz şekilde yazılan eserlerde anlatılmak istenen düşünceye direk olarak odaklanmanızı sağlayacaktır.

 1. Yazılı eserinizde etkili olan bir başlık ve özet şeklinde de ilk izlenim oluşturmalısınız.

Editör ve hakemlerin ve makale bir eser üzerinde bakılan ilk yer özet kısmıdır. Makale ve eser başlıklarının elbette yazılmakta olan makale ve içerikleri ile uyumlu olması da gereklidir. İlk bir kitabı ya da eseri alırken ilk olarak başlığına bakılmaktadır. Ancak bunun yanında bu durumlar da yeterli olmamaktadır. Ayrıca okuyucu kişiler de merak uyandıran sürükleyici olan bir eser oluşturulması gereklidir. Diğer taraftan özet kısmı bir kitap ya da en çok makale üzerinde okunması gerekli olup olmadığı hakkında da bilgi vermektedir. Diğer taraftan okuyuculara makale hakkında ne kadar güncel olup olmadığı hakkında da bilgi vermektedir.

 1. Makale ve diğer yazılı eserler de sonuç kısmını oluştururken tekrara düşmemelisiniz.

Sonuç bölümü, bir kitap ya da makalenin başından beri anlatılmakta olanların neden bu derece önemli olduklarını, buradan da hareket ile ileride tam olarak nereye varılabileceği ya da hangi dersin alınması gerektiği gibi çıkarımların yapılmasını sağlamalıdır. Bu bölümde kesinlikle özetten bir şeyler olmamalıdır. Makale ve kitap sonuçlarında amaç her zaman okuyucuyu düşündürerek yeni bir şeyler oluşturmaya çalışmaları olacaktır. Burada kullanılacak olan yazım teknikleri dar bakış açısından geniş bakış açısı kullanılarak yazılması gereklidir. Öğrendiklerini nerede kullanabileceklerini öğretmeniz gereklidir.

 1. Bilimsel bir yazılı eserde mutlaka kaynakçaya üzerine sadece gerekli olduğu kadar kaynak eklemeniz gereklidir.

Kaynakça üzerinde yer almakta olan eserlerin çokluğu önemli olmamaktadır. Sadece doğru kaynaklara ulaşmış olmanız önemlidir. Kaynak gösterme üzerinde asıl dikkat edilmesi gerekli olan önemli nokta, sadece doğru olan kaynaklara ulaşmış olmaktır. Bu araştırma yapma noktasında ikincil olarak kullanılan kaynaklar üzerinden değil yalnızda orijinal kaynaklı olan eserleri referans göstermek oldukça önemlidir. Alıntılanma oranı en yüksek olan eserler birinci kaynak niteliğinde denilebilmektedir.

 

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  Netd müzik yayınlama ücreti var mı? Netd müzik şarkı yayınlama nasıl yapılır?

  netd müzik yayınlama ücreti? Netd Müzik yayınlama nasıl yapılır? Netd müzik yayınlatma? Netd müzik yayınlama ücreti var mı? Netd müzik…

  Okumaya devam et
  spotify müzik ekleme

  Spotify ’dan Sanatçılara Destek! Destek Hakkında Bilgiler

  Spotify ’dan Müzik Dağıtım için Sanatçılara Destek! Ülkemizde ve dünyada müzik dağıtım platformu denildiğinde akla ilk olarak Spotify’ın gelmesi oldukça…

  Okumaya devam et
  müzik dağıtım ve twitch

  Müzik Dağıtım ‘da Twitch ile Hayran Kitlenizi Katlayın

  Twitch ile Müzik Dağıtım Alanında Hayran Kitlenizi Katlayın Müzik dağıtım platformları arasında çok ön plana çıkmayan Twitch, son dönemin en…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up