Yayınlanmış müzikler üzerinden ne kadar kazanç elde edilir?

Müzik Dağıtım

YAYINLANMIŞ MÜZİKLER ÜZERİNDEN NE KADAR KAZANÇ ELDE EDİLİR?

İnternet üzerinden para kazanma yolundan biri ve en sık kullanılanı da müziktir. Eğer kendinize şarkı üretme konusunda güveniyorsanız ve şarkı üretebilecek de bir kapasiteye sahipseniz artık sizde şarkılarınızı ya da ürettiğiniz müzikleri dijital müzik dağıtım platformlarına sunarak gelir elde etmeniz mümkün olmaktadır.

Şarkılarınızı herhangi bir şirket aracılığı kullanarak iTunes, Fizy, Muud ve YouTube Deezer, Spotify, gibi müzik platformlarına servis ederek gelir elde etme şansınız oldukça büyüktür. Şarkı üreterek hem tüm dünyaya ulaşabilirsiniz hem de bundan gelir elde edebilirsiniz.

Bu platformlar arasından Apple;

Örnek vermek gerekirse Taylor Swift dünyaca ünlü yabancı sanatçı, 3 ay süresinde ücretsiz bir hizmet veren olan Apple Music platformu üzerinde telif hakkı ödemesinin yapılmayacaklarını dile getirmiştir. Daha sonrasında atılan tweetler doğrultusunda ödemesinin yapılacağı açıklanmıştı.

Yapılan açıklamalar doğrultusunda Apple Music platformu telif ödemesi olarak 0.2 dolar ödeme gerçekleştirecektir. Yaklaşık olarak 50 kuruş miktarında olan telif ödemesi, şarkının dinlenme oranı ve sayısına göre de belirlenmektedir.

Bu yapılan telif ödeme tutarı kulağa oldukça az gelmektedir. Çünkü buna benzer olan şarkılar iTunes platformu üzerinden yaklaşık olarak 1,29 dolara satılmaktadır.

Bunun yanında dağıtım şirketlerinden biri olan ve gelir sağlayan, Türkiye’de de en çok kullanılan dijital dağıtım şirketlerinden olan Netd; Youtube platformu ve kendine ait olan özel site üzerinden de görseller, videolar ve aynı zamanda müzik yayınları da yapmakta olan oldukça kapsamlı olan platformlar arasındadır. Kendine özel olan web sitesinin yanında daha çok Youtube platformu aracılığı ile öne çıkmakta olan bu platform üzerinde, firmanın da anlaşma yapmış olduğu sanatçılara ait olan yeni çıkan parçaları bulma şansına da sahipsiniz.

Netd platformu üzerine şarkı yükleme seçeneği normal olan kullanıcılar açısından mevcut değildir. Bu seçenek sadece şirketin anlaşmasının bulunduğu sanatçıların müzik ve kendilerine ait olan editörleri tarafından yükleme yapılmaktadır. Yani platformun editörleri dışında olan bir kimse yükleme durumuna müdahale yapamamakla birlikte, dışarıdan biri de yükleme gerçekleştirememektedir. Anlaşmasının bulunduğu ajanslar üzerinden yükleme durumu bulunmaktadır.

Netd müzik ile yapılan anlaşma ve kazanç durumu konusunda; özellikle müzik piyasasına yeni çıkmış olan sanatçıların, yapım şirketleri üzerinden şirket üzerinde anlaşma yapmaları gereklidir. İstisnai olan durumlar üzerinde Netd müzik platformu, bireysel olarak yapılan anlaşmalardan mümkün olduğu üzere uzak durmaktadır. Müzik yayınlama ücreti ise tamamen anlaşmaya bağlı olarak farklılık göstermektedir. Fiyat belirlemede;

 • Şirket tarafından yapılan müzik sözleri,
 • Şarkının kategorisi
 • Yapan aranjöre kadar, birçok nitelik kullanılmaktadır.

Netd müzik kazancı;

Türkiye de bulunan en büyük müzik platformları arasında yer alan Netd şirketi geliri hakkında bir açıklama da bulunmamıştır. Ancak bu platform abone sayısının 10 milyonu aşmakta olan ve Netd müziğinin sadece yıllık olarak Youtube platformu üzerinden elde ettiği gelirinin yaklaşık olarak 44 milyon lirayı bulmaktadır. Bu yüzden de sanatçılarına da oldukça büyük olan kazançlar sağlamaktadır.

Türkiye üzerinde en fazla miktarlar da para kazanmakta olan 10 Youtube platform kanalı listelerinde ilk sıralarda yer alan Netd dijital dağıtım platformu, aynı zamanda geçmiş olduğumuz yıllar içinde de dünya üzerinde de en fazla izlenmekte olan Youtube kanalları arasında yer almaktadır. Aylık olarak sadece 750 milyonun çok çok üzerinde izlenme sayısı olan alan Netd müzik platformu, toplamda ise bunun yanında 3,8 milyar video görüntülemesi elde etmektedir.

Siz de bu kanal aracılığı ile yayınlatmak istiyorsanız;

Netd Müzik Video Dijital Platform Ve Ticaret A.Ş. şirketine; Burhaniye mahallesi Kısıklığı caddesi Numara 65 Üsküdar/ İstanbul adresinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Netd platformu üzerinden; yeni çıkan sanatçı ve şarkılara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Türklere ait olan ve aynı zamanda trend de olan şarkılar genel de ilk olarak Netd Youtube kanalından ulaşım sağlayabilirsiniz. Platformu bulmak açısından Youtube üzerinden Netd müzik platformu yazmak ulaşmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda netd.com internet sitesi üzerinden bulunan şarkılara da ulaşabilirsiniz.

 • Birkaç yıl öncesinde, sadece Türkiye değil dünya üzerinde en çok izlenmekte olan Youtube kanalı olma başarısını elde etmiştir.
 • Netd dijital dağıtım müzik platformu 11 Ocak 2013 de ilk olarak internet sitesi olarak faaliyetlerde bulunmuştur.
 • 50’den fazla yapım şirketinin müziklerini yayınlamaktadır.
 • Youtube üzerinde elde ettiği başarı sayesinde Youtube Altın Oynatma Düğmesi ödülünü almıştır.
 • Aylık olarak yaklaşık 550 milyon izlenim ve bu izleyen yaş Aralığı 18 ila 34 yaş arası kişiler oluşturmaktadır.
 • Youtube platformu üzerinden de yaklaşık olarak 830 bin üzerinde olan fazla videonun da, hak sahipleri olmaktadır.

 

 

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  İnternetten Müzik Satmak

  İnternetten Müzik Satmak Ticarileşmenin çok yoğun bir şekilde geliştiği ve alternatif olarak çeşitlendiği günümüz dünyasında, müziklerde alınıp satılabilen bir olgu…

  Okumaya devam et

  Besteler nasıl hayata geçirilir?

  Besteler Nasıl Hayata Geçirilir? Müzik, resmen insanın ruhuna işlemiş olan ve neticesinde insanlara çok iyi de gelen bir kriterdir. Müzik…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up