Yayınlanan Müziklerden Nasıl Gelir Elde Edilir?

Müzik Dağıtım

Yayınlanan Müziklerden Nasıl Gelir Elde Edilir

Gelişen online teknoloji platformları, insanların ihtiyaçlarını da çeşitlendirmiştir. Tarih boyunca ilk olarak yalnızca tek bir sanatçının müziklerinin bulunduğu plaklar, kasetlerden müzik dinlenebiliyorken, günümüzde tek tıkla milyonlarca müziğe aynı anda ulaşılabilme imkanına sahip durumdayız. Artık sola ya da albüm şeklinde yayınlanan müzikler kasetlerde CD’lerde değil, online platformlarda paylaşılmaktadır. Bazı müzik şirketleri CD şeklinde albüm satımına devam etmektedir. Ancak bu albüm CD’lerin sayısı oldukça az miktarda tutulmaktadır. Bu şekilde CD basmanın temel amacı bir geleneği yaşatmak olarak düşünülebilir. Bu yolla yüksek miktarlarda bir gelir beklentisi bulunmamaktadır. Yayınlanan müziklerden asıl gelir yeri online platformlar olarak düşünülebilir. Bu platformlar, Spotify, Fizy, Apple Music, Deezer, Muud gibi platformlardır. Bu platformlar lisanlı olarak yayınlanan müziklere dinlenme başına sabit bir ücret ödenmektedir.  Herkesin merak ettiği  Yayınlanan müziklerden nasıl gelir elde edilir  sorusunun cevabı yazımızın devamında.

Müzikten Para Kazanma

Yayınlanan müzikten para kazanmak için öncelik olarak şarkıların yayın ve yapım şirketleri tarafından çıkarılması gerekmektedir. Kişisel olarak bu platformlardan müzik yayınlayıp gelir elde edebilmeniz mümkün değildir. Müzik Dağıtım, bu imkanı sunan platformlardan biridir. Müzik Dağıtım aracılığıyla son derece teknolojik ve gelişmiş stüdyolarda müzikleri oluşturabilir ve online platformlardan müziklerinizi yayınlanma olanağını bulabilirsiniz. Yayınlanan müziklerinden gelir elde edebilmek adına Müzik Dağıtım firması kapsamlı bir alternatif olarak müzisyenlere hizmet etmeyi beklemektedir.

Spotify Aracılığıyla Para Kazanma

Spotify tüm dünyada en çok müzik dinlenen, içerisinde en çok şarkıyı barındıran online müzik dinleme platformudur.  Spotify dinlenen müzik başına belirli bir para ödemektedir. Ancak ne kadar para ödediği konusu şirketin içerisinde barındırdığı, fazla dillendirmediği bir konudur. Spotify aracılığıyla para kazanma mümkündür. Ancak yüksek miktarlarda para kazanabilmek için, dinlenme sayılarının da aynı orantıda yüksek olması gerekmektedir. Yüksek dinlenme sayılarına ulaşmak da reklam ve ticari çabalar ile mümkün olabilmektedir. Bu popülerliği sağlamak adına genellikle sanatçılar sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanmaktadırlar. İnsanlar sosyal medya aracılığıyla Spotify platformuna yönlendirilmekte ve spotify üzerinden müzik dinlenmesi sağlanmaktadır. Müzik şirketleri de müzisyenlerin yasal haklarını elinde bulunduran ve koruyan bir yapıda faaliyet göstermektedirler. Müzik Dağıtım firması müzikleri telif ile yasal güvence altına alarak, albümlerin paylaşılabildiği güvenilir bir platform olduğu için son dönemde müzisyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

 

Youtube Şarkılardan Para Kazanma

Youtube, müzisyenlerin para kazanabilmeleri için birçok alternatiften bir tanesidir. Youtube ve Youtube Music,  müzisyenleirin para kazanabilmesi için iki farklı yöntemden biridir. Youtube şarkılardan para kazanma son dönemde sıklıkla başvurulan bir yoldur.  Youtube online video platformu olduğundan daha çok müziklerin kliplerinin izlenme sayılarından para kazanabilmek mümkün iken, Youtube Music’den dinlenma başına para kazanabilmek mümkündür. özellikle son dönemde bu platformlara olan ilgi ve alakanın artması, insanların online platformlarda daha çok vakit geçirmeye başlaması, müzisyenlerin, yayıncı ve yapımcıların bu platformlarda daha fazla var olmasına sebep olmuştur. Youtube Music aracılığıyla para kazanabilmek için müziklerin bir yapım şirketi aracılığıyla çıkmış olması gerekmektedir.  Müzik Dağıtım bu şirketlerden en çok tercih edilenidir ve müzisyenler profesyonel stüdyolarda müzik oluşturma ve online platformlarda bu müzikleri resmi olarak yayınlama olanağı sunmaktadır.

Müzikten Para Kazanmak

Müzisyenler için müzikten para kazanmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bir müzik yapım ve dağıtım şirketi ile beraber albüm yaparak para kazanmak müzikten para kazanmanın en sık tercih edilen yoludur. Ancak şarkı yazıp satarak, özel müzik dersleri vererek, stüdyolarda film müzikleri oluşturarak, mekanlarda canlı müzik gerçekleştirerek müzikten para kazanmak mümkün olacaktır. Ancak müzikten para kazanmanın en temel yolu popüler hale gelmektir. Popüler müzisyenler online müzik platformlarından en çok dinlenen müzisyenlerdir ve aynı zamanda en çok para kazanan müzisyenlerdir. Bundan dolayı müzikte popüler olmak para kazanmak için büyük önem arz etmektedir. Bu popülerliğin ilk adımı olarak müzik yapım şirketleri ile çalışmak olacaktır. Müzik Dağıtım bu adım için en doğru tercihlerden biri olacaktır. Müzik Dağıtım aracılığı ile özel stüdyolarda şarkıları oluşturabilir, bu şarkıları dijital platformlarda yayınlayabilirsiniz. Bu online platformlar, ülkemizde ve dünyada en çok kullanıcıya sahip olan Spotify, Fizy, Dezzeer müzik dinleme gibi platformlardır.

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  müzik dağıtım youtube music

  Müzik Dağıtım YouTube Music Nedir?

  Müzik Dağıtım Kanallarından YouTube Music Nedir? Özellikleri Nelerdir? Söz konusu müzik dağıtım kanalları ise YouTube Music, bu alana hızlı giriş…

  Okumaya devam et
  dijital müzik dağıtım

  Hangi Dijital Müzik Dağıtım Platformu Daha Başarılı?

  Hangi Dijital Müzik Dağıtım Platformu Premium Olarak Daha Başarılı? Söz konusu müzik dağıtım platformu olduğunda akıllara ilk olarak Spotify gibi…

  Okumaya devam et

  Spotify dağıtım platformu nedir?

  SPOTİFY DAĞITIM PLATFORMU NEDİR? 2008 yılı içerisinde müzik dünyasına girmiş olan Spotify platformu, pek çok sayıda soru yönlendirdiğimiz bir dijital dağıtım…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up