Klip çekimi gerçekleştirilmeden şarkılar nasıl ilgi çekici hale getirilir?

Müzik Dağıtım

KLİP ÇEKİMİ GERÇEKLEŞTİRİLMEDEN ŞARKILAR NASIL İLGİ ÇEKİCİ HALE GETİRİLİR?

Profesyonel ya da amatör olarak müzik yapan kişiler dinleyici sayılarını arttırmak amacıyla klip çekim işlemini gerçekleştirmektedir. Yapılan bu klipler sayesinde hem sosyal medya üzerinde hem de televizyon kanalları üzerinde, sanatçı tanınırlıklarını, çok kısa olan süre içerisinde artacaktır. Bunun açısından ilgi çeken bir klip oluşturmuş olduğunuzda bu sayı 2 katı oranına gelecektir. Bu nedenle klip çekimin nasıl gerçekleştirileceği ve tekniklerinin bilinmesi oldukça önemlidir. Bu anlamda oldukça dikkatli olunması gereklidir. Bu bağlamda çoğu yapımcı sizi kandırarak eserlerinizi çalmaktadırlar. Bu yüzden piyasaca bilinene kişiler tarafından yardım alınması çok önemlidir.

Klip Çekimleri Nasıl yapılmaktadır ve Klip Çekim Teknikleri Arasında Neler Bulunmaktadır?

Klip çekim aşamaları içerisinde;

 1. Klip çekimi aşamasının ilk basamağını, sanatçılar ile birlikte yapılacak toplantı ayarlamak ve bu toplantı üzerinde klipin ilk taslağının oluşturulması yer almaktadır.
 2. Daha sonra ise klipe, şarkıya ve melodiye uygun olan farklı mekan seçimleri ya da hangi mekanların kullanacaklarının belirlenmesi gerekmektedir.
 3. Belirlenen mekânlara ve klipe uygun olan bir senaryonun oluşturulması gereklidir. Bu senaryo genel olarak şarkının karşı tarafı vermiş olduğu duyguya göre şekillenmektedir.
 4. Klipin yayınlanması gerekli olan mecranın belirlenmesi gereklidir ve bu mecraya da uygun olacak format üzerinde çekim ekipmanlarının neler olacağı ve kullanılacak yönteminde belirlenmesi gereklidir.
 5. Klipe uygun olan mekan belirlendikten sonrasında, kostüm ve kullanılacak olan modeller belirlenmelidir.
 6. Gerekli olan makyaj ve modellere uygun olan kıyafetlerin de ayarlamaları yapılmalıdır.
 7. Bir farklılık oluşturmak yani klipinizi daha ilgi çekici bir hale getirmek istiyorsak bunu ışıklandırma kullanarak oluşturabilirsiniz. Mekanların bu anlamda çekim açısından ışık ayarlarının yapılması oldukça önemlidir. Yine çekim ekip ve elemanların da mekanlara uygun olacak şekilde ayarlamalarının yapılması gereklidir.
 8. Daha sonra belirlenen şekilde klip çekimi yapılır ve daha sonrasında da kaba montajının gerçekleştirilmesi gereklidir.
 9. Son değişiklikler de gerçekleştirilerek yapılan montaj tamamlanır.
 10. Son adım olarak da dijital dağıtım şirketlerine dağıtımı gerçekleştirilir.

Klip Çekimleri Kimler Tarafından Yapılmaktadır?

Klip çekiminin kime yaptırılacağı konusu, nasıl yaptırılacağının yanında oldukça önemlidir. Klip çekimleri yapılırken sinema filmine harcanılan emek kadar titiz olunması gereklidir. Klipin çekim işi, bu yüzden yine profesyonel olan bir ekip tarafından yapılması gereklidir. Bu klip çekim ekibi içerisinde; yönetmen, ışık yönetim ekibi, ses ve görüntü yönetim ekipleri gibi uzman olan personellerin olması gereklidir. Ayrıca, kliplerin istenilen etkiyi yaratabilmeleri açısından ve dikkat çekici hale getirilmeleri açısından montaj ekibi oldukça önemlidir.

 

 

 

Klip Çekim Fiyatlarının Belirlenmesi Nasıl Yapılmalıdır?

Klip çekiminin genellikle standart olan bir fiyatı bulunmaktadır. Klip çekim fiyatları çekilecek olan kliplerin sahip oldukları özelliklerine göre de değişiklik göstermektedir. Klip çekim fiyatlarını belirleyecek olan durumlar arasında;

 1. Çekilecek olan klip açısından belli bir senaryo hazırlanma durumu
 2. Klipte görev alacak olan ve kullanılan model ya da oyuncu durumu
 3. Mekan kiralama ücretleri ve kullanılacak olan kostüm ve yanlarında kullanılacak olan aksesuarlar
 4. Film çekim ekipmanları, bunlar arasında kamera, ışık sistemi ya da drone gibi ekipmanlar bulunmaktadır.
 5. Çekimi gerçekleştirecek olan ekip sayısının ne kadar olduğu.

Klip Çekimi Hazırlığında Neler Bulunmaktadır?

Klip çekimleri aşamalarına başlanmadan öncesinde gerekli olan şartların yerine getirilmesi oldukça önemlidir. Video klipinin hazırlanacak olan müziğin tarzı, içermiş olduğu sözleri ve aynı zamanda sanatçının tarzına uygun olan senaryosu oluşturularak ve çekimi gerçekleştirilir. Çekim hazırlığı içerisinde;

 • Çekimleri gerçekleştirilecek olan müzik çalışmalarının analizlerinin gerçekleştirilmesi gereklidir.
 • Analizlerinin yapılması gereken müzik çalışmaları ile ilgili olan senaryoların geliştirilmesi gereklidir.
 • Senaryoların dinleyici ve izleyicilere geçmesi ya da hissettirilebilmesi açısından en uygun cast ajansı üzerinden oyuncu ya da model belirlenir.
 • Klip çekimi yapılacak olan sanatçının sahip olduğu tarzı, sahip olduğu kitle ve müziğin sahip olduğu kitle analizinin yapılması gereklidir.
 • Video klip çekimi gerçekleştirilecek olan şarkıya göre uygun mekan seçilmelidir.
 • Çekimi yapılacak klipin yayını yapılacak uygun mecra belirlenir.
 • Klip çekimi açısından belirli olan mekana uygun olan gerekli olan ışık ve kamera prodüksiyonunun hazırlanması gereklidir.
 • Kullanılacak olan kostümler belirlenmelidir.

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  Şarkılara Nasıl Klip Çekilir?

  Şarkılara Nasıl Klip Çekilir? Müzik oluşturmak özellikle de müzik ile yatıp kalkanların son derece istedikleri şeylerden biridir. Özgün biçimde kendi…

  Okumaya devam et

  Klipsiz Biçimde Parçalar Nasıl Yayınlanabilir?

  Klipsiz Biçimde Parçalar Nasıl Yayınlanabilir? Müzik yaparak bu işten para kazanmak ve neticesinde daha fazla kitleye yayılmak isteyen kişiler çeşitli…

  Okumaya devam et

  Albüm Çıkarmak İçin Gereken Süre ve Maliyet Nedir?

  Albüm Çıkarmak İçin Gereken Süre ve Maliyet Nedir? Albüm çıkarmak, müzik çıkarmak ve özgün besteler yapmak birçok kişinin hayalidir. Bu…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up