Youtube üzerinden müzikleriniz üzerine sponsorlu reklamlar nasıl yapılır?

Müzik Dağıtım

YOUTUBE ÜZERİNDEN MÜZİKLERİNİZ ÜZERİNE SPONSORLU REKLAMLAR NASIL YAPILIR?

Youtube platformu günlük olarak yapılan ziyaret bazında dünya genelinde en çok kullanıcıyı barındırmakta olan sosyal medya platformlarından sadece birisidir. Youtube artık televizyon dünyasının bir alternatifi olmaktadır. Bu amaçla da iddiasını her geçen gün daha da kendini geliştirmektedir. Özellikle de genç yaşta olan bireyler youtube platformunu televizyonlara oranla kat ve kat daha fazla tercih ederler. Youtube kullanıcılarının oluşturmuş olduğu bireysel olan kanallar yolu ile de özellikle de gençlere hitap edecek olan bir çok program youtuber olan kişiler sunmaktadır. Özellikle de Türkiye’de de yeni yeni duymaya başlamış olduğumuz internet dizileri altında ya da youtube üzerinde yayınlanmakta olan dizileri televizyon üzerinde olan ilginin youtube üzerine doğru kaydığını göstermektedir. Bunun  yanında ayrıca oyun videoları, müzik kanalları, kişisel olarak çekilen vlog videoları daha çok izlenmektedir.

Hal böyle olunca da youtube üzerinden yapılan reklamlar da oldukça müşteri üzerinde etkili olan reklamlar arasında yer almaktadır. Facebook, instagram, twitter platformları gibi olan birçok sosyal medya platformları üzerinden farklı olarak da youtube reklamları etkileşim ve aynı zamanda algı oluşturma reklamları olarak da kullanılmaktadır.

Ayrıca youtube üzerinden adsense reklamları üzerinden de kazanç elde etmeniz mümkün olmaktadır.

İlk olarak öncelikle youtube kanalınız üzerinde çekmiş olduğunuz videonuzu yüklemelisiniz. Yükledikten sonrasında youtube üzerinde olan “para kazanma” menüsünden “reklamlar üzerinden para kazan” seçeneğini onaylamanız gerekmektedir. Bu seçenek üzerinde 3 adet tercih çıkacaktır. Para kazanmak için üç özelliği de onaylamanız gerekmektedir.

Tabi ki bu yöntem üzerinden herkes kolay şekilde para kazanır. Ancak uzun olan videolar üzerinde en iyi olan kazancı nasıl sağlayacağımızı öğrenmektedir. Bunun için ise;

Uzun süreli olarak çekilmiş olan videolar üzerinde;

İlk olarak youtube platformunun paneli üzerinden sol tarafta bulunan “kanalım” butonuna tıklamalısınız.

Bu sekme açıldıktan sonrasında üst tarafta çıkmış olan seçenekler üzerinde “video yöneticisi” kısmına tıklamanız gerekmektedir.

Sonra sistem de karşımıza yüklemiş olduğumuz videolar çıkmaktadır. Herhangi bir uzun süreli olarak yüklediğiniz bir videonuzun sağ tarafına gelmelisiniz ve dolar işaretinin bulunduğu butonu tercih etmeniz gereklidir.

En son işlemde ise karşımıza kısa videolar üzerinde çıkmış olan 3 tane butona ekstra bir şekilde “reklam araları” bulunan bir kısım çıkacaktır. Orası üzerinden de video üzerinden önce, video oynatımı sırasında ve hatta videodan sonrasının da butonlarının hepsine tıklamanız gerekmektedir.

En önemli olan nokta ise video oynatımı sırasında çıkacak olan reklamların sürelerini de  iyi ayarlamanız gerekmektedir. Bu alanı ayrıca istediğiniz gibi de ayarlama şansına sahipsiniz.

YouTube platformu üzerinde reklam filmi kullanımları;

 

 • İlk olarak marka farkındalığının olması gereklidir. YouTube platformu üzerinden videoları, size özgün olan markanızı ve aynı zamanda deneyimleri yaratmanız ve bunu izleyicilerle buluşturmanız ve markanızın da bu şekilde karakterini anlatabilmeniz açısından oldukça güzel bir fırsat olmaktadır. Youtube platformu üzerinden video oluşturmak, marka kimliğinizi de geliştirmiş olmanın en eğlenceli, hızlı ve aynı zamanda da pratik bir yolu olmaktadır.
 • Ürün lansmanı düzenlenmelidir. Youtube videolar, yeni olan bir ürünü tanıtmak ya da yakında ilk defa piyasaya çıkacak olan ürün açısından heyecan yaratmak açısından oldukça önemlidir.
 • Hedef kitlenin katılımı oldukça önemlidir. YouTube platformu üzerinde, müşterileriniz ile iletişim kurmak oldukça harika bir araç olmaktadır. Örnek vermek gerekirse, kampanya yüzü eğer Isaiah Mustafa olan Old Spice youtube videosu oldukça çok ses getirmiştir. Ayrıca hayranı olan kullanıcılar Facebook ve Twitter platformları üzerinde bu video altına cevap vermekte olan ve aynı zamanda yorum yapan da birçok kişi video paylaşmıştır. Bu şekilde düzenlenmiş olan kampanyalar oldukça çok başarılı olmuştur. Old Spice’ın Twitter platformu üzerinden elde ettiği takipçi oranı yaklaşık olarak %2700 oranında artmıştır.
 • Müşteri yardımının olması gereklidir. Genel olan müşteri problemleri açısından da çözümler sunmaktadır. Videolarınız ayrıca SSS kısmına da daha aktif olan katılım da sağlayabilmektedir. Müşterilerinizin ürünlerinizin özelliklerini de daha iyi olacak şekilde kavrayabilmelerine de yardımcı olmaktadır. Müşterileriniz ile de diyalog kurabilmek açısından sık olarak soru ve cevap oturumları ya da aynı zamanda genel katılımlı olan toplantılar da düzenlemeyi deneyebilirsiniz.

 

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  dijital müzik dağıtım

  Dijital Müzik Dağıtım İçin Bağımsız Bir Platform

  Dijital Müzik Dağıtım İçin Bağımsız Bir Platform: SoundCloud Müzik dağıtım söz konusu olduğunda ön plana çıkan platformların başında SaoundCloud gelmektedir.…

  Okumaya devam et

  Yayınlanan Müziklerden Nasıl Gelir Elde Edilir?

  Yayınlanan Müziklerden Nasıl Gelir Elde Edilir Gelişen online teknoloji platformları, insanların ihtiyaçlarını da çeşitlendirmiştir. Tarih boyunca ilk olarak yalnızca tek…

  Okumaya devam et

  Müzik Albümü Nasıl Yapılır?

  Müzik Albümü Nasıl Yapılır? Eğer sesinizi çok beğeniyorsanız ve müzik kulağınız ile ilgili kendinize güveniyorsanız o halde müzik albümü nasıl…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up