dijital dağıtım

Müzisyenlere Dijital Dağıtım Online Konser Rehberi

Sercan

Müzisyenlere Dijital Dağıtım Alanında Yardımcı Olacak Online Konser Rehberi

Dijital dağıtım alanında emin adımlar atmak isteyen müzisyenlerin karşılarına çıkan her olanağı değerlendirmeleri gerekiyor. Dijital müzik dağıtımı kanalları bu olanakların başını çekse de bağımsız müzisyenlere de çok fazla iş düşüyor. Dağıtım kanallarında aktif olarak yer almak isteyen müzisyenler minik çaplı konserler ile kendi kitlelerini büyütebilir. Bunun için de özellikle online konser olanaklarından faydalanmak gerekebilir.

Müzik dağıtım alanında güzel adımlar atmak isteyenlerin günümüz koşullarında online konser imkanlarından faydalanmaları önerilmektedir. Bazı dağıtım platformları da bağımsız müzisyenler için online konser deneyimleri sunmaktadır. Dilerseniz bu alanında parlamak isteyen müzisyenlerin online konser rehberine daha da yakından bakalım.

Dijital Dağıtım Alanında Online Konser İmkanı

Dijital müzik dağıtım olanaklarından faydalanmak isteyen müzisyenler de günümüz koşullarında adımlar atmak zorunda kalabiliyor. Bu süreçte pandeminin de etkisi ile birlikte dijital dağıtımı alanında online konserlere ilgi gösteriliyor. Büyük ya da küçük çaplı müzisyenler, çeşitli platformlarda online konser düzenleyerek dijital müzik kanalı profillerinin reklamını yapabiliyor.

Müzik dağıtımı alanında bağımsız hareket eden müzisyenler de online konser rehberi sayesinde kendilerine güzel bir fırsat yaratabiliyorlar. Müzik dağıtım platformları aracılığı ile de düzenlenen online konser fırsatları için müzisyenlerin de bir alt yapı oluşturmaları gerekiyor.

Biz de bu yazımızda dijital müzik dağıtım kanalı profillerini tanıtmak ve geniş kitlelere ulaşmak isteyen müzisyenler için bir rehber hazırladık. İşte, en geniş hatları ile dijital dağıtım kanal akışınızı da arttırabileceğiniz online konser rehberi:

1-     Online Konser İçin Canlı Yayın Seçenekleri

Müzik dağıtım platformları bünyesinde düzenlenen online konserleri tercih edebileceğiniz gibi kendi sosyal medya kanalınız üzerinden de konser verebilirsiniz. Dijital dağıtım kanalları olarak YouTube üzerinden canlı yayın açmak suretiyle online konserler verebilirsiniz. Özellikle de 2020 yılı pandemi döneminde dağıtım platformu olan YouTube pek çok online konsere ev sahipliği yapmıştır.

Dijital müzik platformlarında geniş kitlelere ulaşmak adına YouTube’un yanında Instagram ya da Twitch üzerinden de konser tertip etmeniz mümkündür. Müzik dağıtım alanında sıkça tercih edilen bu platformlar, hayran kitlenizi arttırmanıza yardımcı olacaktır.

2-     Online Konser Sırasında İnternet Bağlantısı

Dijital dağıtım kanalları üzerinden bir online konser düzenleme niyetinde iseniz sizi zor durumda bırakmayacak bir internet bağlantınız olmalıdır. Müzik dağıtım platformlarından canlı yayın açtığınızda bağlantınızın kaliteli olması en önemli detaylardan biri olmalıdır. Aksi taktirde sizi izleyen kitleler kötü bağlantı yüzünden konserden zevk alamayacaktır.

Dağıtım kanalları için yeterli olan internet bağlantısını edindikten sonra online konser için adım atmanız önerilmektedir. Bunun için de yalnızca yayın yapmakta olduğunuz cihazın wi – fi bağlantısına sahip olmasını tercih edebilirsiniz. Dijital müzik dağıtım kanallarına bağlı olmayan diğer tüm cihazların da internet bağlantısını geçici olarak kapatabilirsiniz.

3-     Dijital Dağıtım Kanalları Üzerinden Konser Tanıtımı

Dağıtım kanalları üzerinden vereceğiniz konserlerin tanıtımını yapmanız da önem teşkil etmektedir. Bunun için de profilinizin olduğu diğer tüm dijital müzik kanallarını tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde dağıtım için faydalı olan sosyal medya kanallarını da konser tanıtımı için kullanabilirsiniz.

4-     Online Konser İçin Ekipmanlar

Müzik dağıtım platformları üzerinden bir online konser düzenleyecek olan müzisyenlerin gerekli ekipmanlara sahip olmaları şarttır. Dağıtım kanalları bünyesinde yayınlanan bu konserlerde gerek enstrüman gerekse de kayıt ekipmanlarının tam olması gerekmektedir. Dağıtım kanalları üzerinden kitlelere hitap ederken kaliteli ekipman desteği müzisyenin kurtarıcısı olacaktır.

Müzik dağıtım platformları canlı yayınları mobil cihazlar üzerinden de yapılma özelliğine sahiptir. Fakat kaliteli bir dağıtım imkanı da yaratmak adına varsa profesyonel kameraların kullanılması da önerilmektedir.

Dijital müzik dağıtım kanalları üzerinden yayın yaparken iPhone ya da iPad gibi mobil cihazları da tercih edebilirsiniz. iPhone cihazlar, diğer akıllı cihazlara oranla da daha kaliteli ses sistemine sahiptir. Bu da müzik dağıtım kanallarında verdiğiniz online konserin kalitesini arttıracak bir detaydır.

Elbette evinizde mevcutsa ses kalitesi yüksek iyi model mikrofonları tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Özellikle de şarkı kaydı yaparken de kullanmak adına kaliteli bir mikrofona sahip olmayı tercih edebilirsiniz.

Online konser verebilmek için öncelikle müziklerinizi dijital dağıtım hizmetlerinden faydalanarak online platformlara göndermelisiniz. Dijital dağıtım hakkında daha fazla bilgi alabilir hakkımızda ki bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Ayrıca diağıtım yapacaklar için en iyi mikrofon önerilerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yorum Yok

  Bir cevap yazın

  Diğer gönderiler

  Müzik Yayınlama Süreci Nasıl İşler?

  Müzik Yayınlama Süreci Nasıl İşler Bir albümün tarih boyunca yayınlanma süreci teknolojik gelişim ve ivmelenmelerle aynı orantıda gerçekleşmektedir. Müzik hayatımıza…

  Okumaya devam et

  Müzik Dağıtım İçin Bilgisayarınızdaki Uygulamalar

  Müzik dağıtım alanında uzman işler çıkartmak için bilgisayarınızda olması gereken bir takım faydalı programlar vardır. Dijital müzik dağıtım alanında var…

  Okumaya devam et

  Dijital Müzik Dağıtım Nedir? Avantajları Nelerdir?

  Dijital Müzik Dağıtım Nedir? Avantajları Nelerdir? Müzik dağıtım, sanatçıların her türlü hakkını koruyarak müziklerinin yayılmasını sağlayan bir alandır. Dijital dağıtım…

  Okumaya devam et

  Ücretsiz Müzik Dağıtımı

  Bu hizmetimizden faydalanmak için hemen hesap oluştur.s
  Arrow-up